“Sprawa reparacji wojennych nie jest zamknięta. Polska jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o państwa, które reparacjami niemieckimi zostały obdarowane” – oświadczył w niedzielę wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

Sellin skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wypowiedź ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena, który stwierdził, że sprawa reparacji wojennych jest “politycznie i prawnie zamknięta”, a “Niemcy już wypłaciły Polsce 2 mld euro reparacji za II wojnę światową”.

“Ta sprawa zamknięta nie jest” – podkreślił Sellin. “Nawet z punktu widzenia prawnego, bo nawet komunistyczne państwa, które te umowy reparacyjne z zachodnimi Niemcami podpisywały, nie wypełniły wewnętrznie swoich zobowiązań, bo np. część reparacji, która szła dla Związku Sowieckiego z Niemiec miała być oddawana Polsce i nie była oddawana, więc Polska tutaj jest na szarym końcu, jeżeli chodzi o te państwa, które reparacjami niemieckimi zostały obdarowane po II wojnie światowej” – zaznaczył.

Zobacz także: Niemieccy autorzy: Polska ma prawo żądać reparacji od Niemiec. Ich tezy popiera niemiecki historyk

Dodał, że “mamy moralne prawo upominania się o naprawienie tej niesprawiedliwości”. “Oczywiście łatwe to nie będzie w sensie politycznym, bo wiadomo, jak wygląda doktryna państwa niemieckiego w tej sprawie. Ale temat należy stawiać i w pewnym momencie go po prostu na stole położyć” – powiedział.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że w Sejmie pracuje specjalny zespół, który zajmuje się wyliczeniem strat, które Polska poniosła w czasie II wojny światowej. Dodał, że nie są to na pewno jedynie 2 mld euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wiceszef MSZ: Polsce należą się reparacje od Rosji – to nie jest coś co się przedawnia

Przypomnijmy, że resort kultury zapowiadał na 1 września 2020 roku raport, dotyczący reparacji od Niemiec. Raport nie został opublikowany. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapowiedział wtedy, że ogłoszenie raportu nastąpi po decyzji politycznej w tej sprawie. W grudniu 2020 roku deklarował z kolei, że jest on uzupełniany.

Brak realnych działań polskiego rządu w opisywanej sprawie był niejednokrotnie krytykowany w przestrzeni publicznej.

Do sprawy odniósł się 26 lutego profesor Stanisław Żerko – polski historyk i niemcoznawca. “W szóstym roku rządów PiS nawet jednej noty dyplomatycznej ws. problemu reparacji pod adresem Berlina? Jednocześnie pozwalając, by różne “Sieci” łudziły sędziwych ludzi, że PiS wywalczy odszkodowania?” – napisał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

polskieradio24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply