Premier Pellegrini uznał, że Słowacja potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji o zakupie myśliwców wielozadaniowych.

Słowacja opóźni podjęcie decyzji w sprawie zakupu amerykańskich myśliwców F-16 bądź szwedzkich Gripenów, które mają zastąpić starzejące się MiG-i 29. Poinformował o tym w środę premier Słowacji Peter Pellegrini. – podała agencja Reutera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Słowackie ministerstwo obrony miało do 29. czerwca dostarczyć analizy zakupu F-16 i Gripenów, ale zdaniem Pellegriniego jest to zbyt poważna decyzja, by podejmować ją pod presją czasu.

Chcę zobaczyć porównywalne oferty, aby nie było żadnych wątpliwości. To jest poważna decyzja warta miliardy dolarów. – powiedział słowacki premier.

Umowa między Słowacją a Rosją na serwisowanie samolotów MiG-29 kończy się jesienią 2019 roku. Na mocy tej umowy, wartej między 20 a 50 mln euro rocznie, dziesiątki rosyjskich techników przebywają w słowackich bazach wojskowych. Jak stwierdza Reuters, nawet jeśli Słowacja zdecyduje się na któryś z zachodnich myśliwców, umowa z Rosją będzie musiała być przedłużona, ponieważ nowe samoloty nie od razu trafią na Słowację. Dostawa Gripenów może zająć od 1,5 do 2 lat, podczas gdy F-16 mogą być dostępne dopiero w 2023 roku.

Jak powiedział Reutersowi Jaroslav Nad, analityk ze Słowackiego Instytutu Polityki Bezpieczeństwa, na Słowacji nie odbyła się żadna debata na temat tego, czy wybrać droższe, ale bardziej zaawansowane technicznie F-16 lub tańsze Gripeny. Słowackie ministerstwo obrony nie ujawniło żadnych szczegółów na temat dostawy i kosztów utrzymania oferowanych nowych myśliwców.

Kilka miesięcy temu Saab, producent Gripenów, zapowiedział, że jeśli wygra słowacki przetarg, przeniesie centrum wsparcia technicznego ze Szwecji na Słowację. Miałoby ono obsługiwać także inne kraje – z Gripenów korzystają także Węgry i Czechy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polskie F-16 nad Izraelem

Kresy.pl / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz