Ujawnienie przez duńską minister obrony ceny za zakup samolotów bojowych F-35A wywołała dyskusje w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy za jedną taką maszynę, ale w wersji B, zapłacą ponad dwa razy więcej.

Jak wynika z dokumentów, które duński minister obrony Claus Hjort Frederiksen przedłożył Parlamentarnemu Komitetowi Finansowemu, całkowity koszt zakupu 27 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II przez duńskie siły powietrzne w latach 2018-2027 ma wynieść 16,3744 mld koron duńskich, czyli równowartość 2,6 mld dol. (9,27 mld zł).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wniosek w tej sprawie ma zostać omówiony na posiedzeniu komisji. Po zatwierdzeniu przez Komitet Finansowy będzie możliwość oficjalnego przyznania pieniędzy ze skarbu państwa Danii na ten cel.

Większość wartości zamówienia (13,1336 mld koron duńskich) mają stanowić samoloty wraz z uzbrojeniem oraz 4 kompleksowymi symulatorami lotu, wyposażeniem pilotów i wyposażeniem do prób, obsługi i użytkowania myśliwców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kwota ta ten cel zostanie wydatkowana w latach 2018-2026. Z kolei sprzęt informatyczny i urządzenia łączności, jak również mobilne kontenery mieszczące urządzenia teleinformatyczne mają kosztować 1,151 mld koron duńskich. Z kolei ponad 961 DKK ma zostać przeznaczonych na stworzenie magazynu części zamiennych. Wydatki na modyfikacje i aktualizacje samolotów w okresie zakupu oraz tymczasowe wsparcie dostawców w podczas wdrażania F-35 w Danii to zaś 914,1 mln DKK.

PRZECZYTAJ: Polska zakupi F-35?

Ponadto, w późniejszym terminie resort obrony będzie musiał przeznaczyć kolejne 650 mln DKK na prace budowlane w bazie lotniczej Skrydstrup. To właśnie stamtąd mają operować duńskie F-35A.

Pierwsze 10 samolotów ma zostać dostarczonych Duńczykom w konfiguracji Technology Refresh 2 (TR-2), a kolejnych 17 – w TR- 3. Pierwsze 10 maszyn ma zostać zmodernizowanych do standardu TR-3. Koszty tego mają zostać określone w późniejszym terminie.

Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-35A zastąpią F-16, które zakończą wykonywanie zadań i misji w 2022. Od 2025 roku, zadania te (w ramach Air Policing) mają wykonywać F-35A . W przypadku operacji międzynarodowych założono, że stanie się to dwa lata później.

Ujawnienie danych nt. kosztu zakupów F-35A wywołało dyskusje w Wielkiej Brytanii. Ponieważ cena zakupu jednego samolotu F-35B przez Brytyjczyków jest o ponad 250% wyższa niż cena za jeden F-35A dla Duńczyków. Zapłacą oni za jedną maszynę ok. 96,3 mln dolarów. Podczas gdy Brytyjczycy, za jeden samolot F-35 (ale w bardziej zaawansowanej wersji B), zapłacą ok. 252,6 mln USD.

Czytaj również: Boeing twierdzi, że duński rząd wybrał źle. Powinien kupić samoloty F/A-18 Super Hornet a nie F-35

Altair.com.pl / defence24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz