Ryszard Petru ma zostać mędrcem

Ryszard Petru przegrał w sobotę wybory na szefa partii, którą założył. Nowa przewodnicza, Katarzyna Lubnauer powiedziała już w jakiej roli chciałaby obsadzić swojego poprzednika.

W czasie konwencji partii Nowoczesna Ryszarda Petru, występujący nawet w nazwie założyciel partii przegrał wybory z Katarzyną Lubnauer, która uzyskała przewagę 9 głosów. W związku z takim wynikiem wyborów przewodniczącego delegaci zdecydowali się także na zmianę nazwy ugrupowania, które od teraz będzie nazywało się po prostu Nowoczesna.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wkrótce po przegranej Petru zapewniał, że pozostanie w partii. Także Lubnauer mówiła o woli współpracy ze swoim poprzednikiem. Nowa przewodnicząca chce aby stanął na czele ciała, które określiła mianem „rady mędrców”. Miałoby ono pracować na programem i strategią działań partii. Sam Petru poprosił o kilka dni do namysłu po których ma spotkać się z nową przewodniczącą.

Deklaracja Lubnauer wywołała liczne reakcje komentatorów. „No, już bardziej p. Lubnauer z pokonanego poprzednika zakpić nie mogła” – ocenił wpisem na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.  Jako „obraźliwą”, propozycję nowej szefowej dla Petru ironicznie określił Tomasz Terlikowski. „On nie powinien być tylko mędrcem, ale przynajmniej królem […] Jednym z rady Sześciu Króli” – napisał katolicki publicysta, nawiązując do jednego z wielu lapsusuów językowych Petru.

Profesor Sławomir Sowiński z UKSW ocenia jednak, że to koniec kariery Ryszarda Petru jako znaczącego polityka. Jak powiedział Polskiemu Radiu 24, założycielowi Nowoczesnej wyraźnie zabrakło „doświadczenia i wiarygodności”. Profesor Mieczysław Ryba z KUL uznał z kolei, że przyczyną porażki Petru na arenie partyjnej była jego uległa postawa wobec Platformy Obywatelskiej. Tuż przed wewnątrzpartyjnymi wyborami, Petru przeforsował poparcie kandydata PO w wyborach na prezydenta Warszawy i wycofania kandydatury przedstawiciela Nowoczesnej, Pawła Rabieja.

dorzeczy.pl/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz