Stowarzyszenie „Tak dla CPK” alarmuje: mimo wsparcia ponad 200 tysięcy obywateli, Sejmowa Komisja Infrastruktury “Mieli obywatelskie podpisy i mówi wyraźne Nie dla CPK”.
Sejmowa Komisja Infrastruktury w środę rozpatrywała obywatelski projekt ustawy o zobowiązaniu władz do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Projekt został złożony przez inicjatywę „Tak dla CPK”, która od początku aktywnie działa na rzecz tej strategicznej inwestycji.
Sejmowa Komisja Infrastruktury mieli ponad 200 tys. obywatelskich podpisów i mówi wyraźne “Nie dla CPK” 😱✈️❌
Poseł Marek Sowa (PO) zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy i został on przyjęty stosunkiem głosów 20:16. ❗ Nie było możliwości przeprowadzenia dyskusji, nie mieliśmy… pic.twitter.com/pAi2JosZWv
— Stowarzyszenie #TakDlaCPK (@TakDla_CPK) February 5, 2025
Zobacz też: Umorzono wszystkie śledztwa w sprawie CPK
Podczas posiedzenia poseł Marek Sowa z Platformy Obywatelskiej zgłosił wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Propozycję tę poparło 20 posłów, 16 było przeciwnych, a żaden z członków komisji nie wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu wśród zwolenników projektu wybuchły okrzyki, określające decyzję jako „absolutny skandal”.
Paulina Matysiak, po ogłoszeniu wyników, opublikowała w mediach społecznościowych tzw. „listę hańby”, na której znalazły się nazwiska posłów głosujących za odrzuceniem projektu. Zwróciła również uwagę, że głosowanie w sprawie negatywnej rekomendacji było procedowane w sposób budzący kontrowersje. Podkreślano, że przedstawiciele inicjatywy społecznej „Tak dla CPK” nie zostali dopuszczeni do głosu podczas obrad, a procedowanie wniosku nazwano „wrzutką na polityczne zamówienie”.
Komisja Infrastruktury, dzisiejsze wyniki głosowania nad odrzuceniem projektu ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego
Kto był ZA odrzuceniem?
Lista hańby poniżej ⤵️posłowie KO
▪️Krzysztof Habura
▪️Dominik Jaśkowiak…— Paulina Matysiak 🇵🇱 (@PolaMatysiak) February 5, 2025
Zobacz też: Polskie Porty Lotnicze będą mniejszościowym udziałowcem CPK. Wyłożą na budowę lotniska 9 mld zł
Na 36 członków komisji infrastruktury, 20 głosowało za negatywną rekomendacją projektu. Wśród nich znaleźli się wszyscy obecni członkowie koalicji rządzącej. Decyzja komisji oznacza, że projekt obywatelski powróci do Sejmu, jednak z negatywną opinią komisji, co znacząco zmniejsza jego szanse na dalsze procedowanie.
Przedstawiciele inicjatywy „Tak dla CPK” wyrazili oburzenie nie tylko wynikiem głosowania, ale także sposobem, w jaki odbywały się prace nad projektem. Według nich, taki tryb działań stanowi dowód na brak woli rzeczywistego dialogu ze stroną społeczną. Projekt ustawy miał na celu zagwarantowanie realizacji inwestycji CPK, która w opinii zwolenników ma kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!