Komisja Europejska, Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja, Republika Mołdawii i Ukraina oaz EBI, EBOR i Bank Światowy zapowiedziały w piątek 1 mld euro na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy.

W ramach odpowiedzi Unii Europejskiej na agresję Rosji na Ukrainę Komisja Europejska i sąsiadujące z nią państwa członkowskie UE ustanowiły 12 maja 2022 r. „Ścieżki Solidarności UE-Ukraina” – przypomniano w piątkowej deklaracji. Wskazano, że „to kluczowe korytarze dla ukraińskiego eksportu rolnego, a także eksportu i importu innych towarów”. Dodano, że UE w trybie pilnym przeznaczy 250 mln euro w grantach na wzmocnienie Korytarzy Solidarności. Z kolei 50 mln euro zostanie przeznaczone na zwiększenie przepustowości Korytarzy Solidarności.

Także Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje do 300 mln euro do końca 2023 r. w projekty odpowiadające celom Korytarzy Solidarności. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczy z kolei 300 mln euro w latach 2022-2023, a Bank Światowy zainwestuje do 100 mln euro w 2023 r.

W deklaracji zwrócono uwagę, że „Ukraina dostarczała co roku na światowy rynek około 45 mln ton zboża”. Wskazano, że „Rosja celowo bierze na cel produkcję rolną i eksport, blokując bezpieczny przepływ do i z ukraińskich portów”.

„To spowodowało wzrost światowych cen zbóż, stworzyło niepewność żywnościową na całym świecie i naraziło na ryzyko źródła utrzymania milionów ludzi, którzy polegają na tych zbożach”  – podkreślają autorzy deklaracji.

Zobacz także: Statki wywożą zboże z Ukrainy

ec.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz