Serbia prezentuje możliwości swoich sił zbrojnych [+VIDEO]

Serbowie zaprezentowali nagranie z pokazowych ćwiczeń swoich sił zbrojnych, pokazując w akcji m.in. systemy Pancyr-S1 czy artylerię rakietową. Uwagę komentatorów zwraca m.in. pokaz ataku śmigłowców na symulowane cele-czołgi.

Serbski resort obrony zamieścił w sieci nagranie pokazujące manewry Sadejstvo 2020 (Współpraca 2020). Te pokazowe ćwiczenia odbyły się kilka dni temu na poligonie Pešter w południowo-zachodniej części kraju. Pokazano na nich sprzęt i uzbrojenie Sił Zbrojnych Serbii, z czego część pochodzi jeszcze z czasów sowieckich, a część to nowy sprzęt z Chin, Rosji i z Europy Zachodniej.

Film rozpoczyna się od sekwencji, na której widać wielką salwę przeprowadzoną przez wieloprowadnicowe rakietowe systemy artyleryjskie Oganj, a następnie armato-haubice 2S1 Goździk.

Zobacz: Kolejne testy nowego serbskiego systemu artylerii rakietowej M18 Oganj [+VIDEO]

Czytaj również: Serbowie zmodernizowali wyrzutnie rakiet [+VIDEO/FOTO]

Zaprezentowano też atak rakietowy wykonany przez samoloty szturmowe Soko J-22, produkowane jeszcze w czasach jugosłowiańskich, a także przez MiGi-29. Według serbskiego prezydenta, Aleksandara Vučicia po raz pierwszy od 20 lat odpaliły one rakiet powietrze-ziemia.

Według serwisu „The Drive”, po raz pierwszy na tego rodzaju manewrach Serbowie zaprezentowali nowe, pozyskane od Rosji samobieżne, artyleryjskie systemy obrony powietrznej Pancyr-S1 i produkowane przez Serbię samobieżne systemy przeciwlotnicze PASARS-16.

Przeczytaj: Serbia kupi rosyjskie wyrzutnie rakietowe wbrew groźbom USA

Na nagraniu zaprezentowano też śmigłowce uderzeniowe Gazelle (w wersji GAMA produkowanej na licencji w ówczesnej Jugosławii), wyposażone w przeciwpancerne rakietowe pociski kierowane 9M14M Malutka, pochodzące z czasów sowieckich. Pokazano jednak, jak cztery tego typu maszyny w efektowny sposób przeprowadziły wspólny atak na cele symulujące formację czołgów. Następnie odpalono kolejną salwę, niszcząc to, co pozostało. Na nagraniu pokazano też, jak pocisk systemu Malutka kompletnie niszczy nieduży, drewniany budynek. Widać też w działaniu inne śmigłowce, m.in. uderzeniowe Mi-24/Mi-35.

Ponadto, w ćwiczeniach wykorzystano też inne systemy artylerii rakietowej Morava oraz samobieżne armato-haubice Nora-B52 kal. 155 mm. Na nagraniu widać też opancerzone wozy rozpoznawcze BRDM-2MS, niedawno dostarczone Serbom przez Rosję, a także czołgi T-72 i zmodernizowane M-84 AS-1. W celach zwiadowczo-rozpoznawczych wykorzystywano też własnej produkcji wozy BOV KIV. Ponadto, pokazano również bezzałogowe pojazdy lądowe Miloš. Podczas ćwiczeń pokazano, jak działają we współpracy z pojazdami opancerzonymi, atakując cele przy użyciu karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Przeczytaj: Serbskie wojsko dostanie więcej armatohaubic NORA B-52 M15 [+FOTO]

„Manewry Sadejstvo 2020 pokazuję, że Siły Zbrojne Serbii wreszcie czerpią korzyści z ostatnich, bardzo potrzebnych inwestycji” – komentuje serwis The Drive. „Jednak obok tego nowego sprzętu, wygląda na to, że Serbia wciąż widzi miejsce dla swoich doświadczonych śmigłowców Gazelle”.

YouTube / thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply