Arcybiskup Tulczyński i Bracławski Jonatan Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oskarżył Bohdana Chmielnickiego o “Holokaust na ludności żydowskiej” i wezwał swoich parafian do pokuty za grzechy przodków.

Abp Jonatan napisał o tym na swojej oficjalnej stronie internetowej, w artykule pt. „O żydowskim Holokauście za hetmana Ukrainy Bohdana Chmielnickiego”.

Władyka pisze, że Chmielnicki „doskonale wiedział i ani trochę nie sprzeciwiał się” pogromom na ludności żydowskiej, dokonywanym, przez „10-tysięczny oddział pod dowództwem M[aksyma] Krzywonosa, który pomagał powstańcom i działał rzekomo nie w imieniu Chmielnickiego”. Liczbę ofiar Krzywonosa arcybiskup szacuje na od 100 do 300 tysięcy Żydów.

„Skutki ludobójstwa Żydów z rąk kozaków Chmielnickiego były katastrofalne, całkiem porównywalne swoimi rozmiarami z Holocaustem. Żydzi polskiego pochodzenia wspominają ludobójstwo za Bohdana Chmielnickiego szczególnym dniem żałoby – postem miesiąca Sylwan” – pisze dalej abp Jonatan.

W swoim artykule władyka wezwał również swoich parafian do “pokuty za masowe ludobójstwo Żydów za czasów hetmana Ukrainy Bohdana Chmielnickiego”.

“I nam, potomkom i spadkobiercom ukraińskich kozaków, przyszedł czas odsłonić wrzody antysemityzmu w swojej dawnej i trudnej historii i poprosić o odpuszczenie za masowe ludobójstwo naród żydowski – potomków tych, których bezprawnie pozbawiono życia na naszej ziemi, prosić o wybaczenie dla naszego Oczyszczenia, żeby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło” – podsumował.

Arcybiskup Arcybiskup Tulczyński i Bracławski Jonatan (w świecie Anatolij Iwanowicz Jeleckich) urodził się w 1949 roku na terenie obecnego obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Na Ukrainie służy od 1988 roku. W roku 2009 prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nagrodził go orderem Przyjaźni za „wkład w rozwój wzajemnych relacji Rosji i Ukrainy”. Jak pisze portal Gazeta.ua, określa się tytułem hierarchy “Ruskiej Cerkwi Prawosławnej”

tr/Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • kotyk
      kotyk :

      Please,please,please never mind any speech of Ukraińsky Kościoł Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego about smth in ukrainian history, culture and so on! Because there is only one aim – to discredit Ukraine and ukrainians. I am not religious person and I have no reasons to humiliate Patriarchat Moskiewsky, but according to their behavior I can say (and many many people) that Patriarchat Moskiewsky is very big evil for Ukraine…