Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński poinformował, że w piątek zostanie ogłoszony konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej. Władze chcą, by konkurs został rozstrzygnięty pod koniec lutego przyszłego roku. Zdaniem wicepremiera zbudowanie pomnika do czasu obchodów stulecia bitwy jest możliwe.

Gliński obwieścił o woli odsłonięcia pomnika 15 sierpnia przyszłego roku w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z władzami Warszawy w biurze stołecznego konserwatora zabytków.

Z przedstawionych informacji wynika, że pomnik ma stanąć na Placu na Rozdrożu w Warszawie, w miejscu wybranym przez władze stolicy. Miasto wyraziło gotowość przeznaczenia na budowę pomnika kwoty wyższej o zaplanowanych dotychczas 3 mln złotych. Natomiast wicepremier Gliński deklarował, że w budżecie znajdą się „właściwe środki” na pomnik i twórcy nie powinni sugerować się sumą proponowaną przez miasto.

Założenia konkursu mają nie ograniczać twórców co do formy pomnika. Jak mówił Gliński, był on zwolennikiem pomnika w formie klasycznego łuku, lecz pod wpływem sugestii miasta zdecydowano nie narzucać twórcom takiej koncepcji. „Może będzie jakaś genialna propozycja, która powali nas na kolana i nie będzie to łuk triumfalny” – mówił Gliński. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyraził oczekiwanie, że artyści będą się także kierować oczekiwaniami mieszkańców Warszawy. Pomnik ma wpisywać się w charakter placu Na Rozdrożu jako miejsca historycznej osi stanisławowskiej.

Zdaniem wicepremiera Glińskiego opracowany harmonogram przewidujący odsłonięcie pomnika 15 sierpnia przyszłego roku jest „optymistyczny”, ale „obecnie” możliwy do zrealizowania. „Nie takie rzeczy robiliśmy” – twierdził Gliński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, od 2015 r. środki finansowe na wzniesienie łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę warszawską zbiera Fundacja Towarzystwo Patriotyczne w skład której wchodzą związani z obozem władzy satyryk Jan Pietrzak, publicysta Rafał Ziemkiewicz i były szef NSZZ „Soldarność” Jan Śniadek. Środowisko to chęć budowy tego rodzaju pomnika ogłosiło już w 2014 r. Według koncepcji Towarzystwa łuk miałby połączyć oba brzegi Wisły.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz