W czasie internetowego czatu przeprowadzonego na Facebooku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział budowę łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę warszawską z 1920 r.

Piątkowy udział Morawieckiego w czacie na Facebooku opisuje portal “Gazety Wyborczej”. Jeden z internautów zadał premierowi pytanie o pomnik jakim powinni zostać uhonorowani uczestnicy bitwy warszawskiej z sierpnia 1920 r., w której Wojsko Polskie rozgromiło nacierającą Armię Czerwoną. Premier po raz kolejny podniósł koncepcję, która pojawiała się już w kręgu działaczy społecznych sympatyzujących z obozem rządzącym.

Morawiecki zapowiedział, że jest wola by wybudować pomnik bitwy warszawskiej “w krótkim czasie”. “Ja jestem zwolennikiem tego, żeby wybudować jak najszybciej łuk triumfalny. Sam osobiście też wpłaciłem środki na fundację, która zbiera środki na jego budowę, bo uważam, że łuk triumfalny ku czci Bitwy Warszawskiej byłby godnym upamiętnieniem” – odpowiedział premier. Jak uznał pomnik taki “powinien być już w przyszłym roku”.

Morawiecki oskarżył władze Warszawy o brak wsparcia dla tego rodzaju inicjatywy – “Do tego niestety trzeba porozumienia z władzami Warszawy, dlatego proszę też pytać władze Warszawy, dlaczego nie ma pomnika. Bo władze Warszawy są tutaj mało kooperatywne niestety”. Szef rządu ujawnił też, że “osobiście” wpłacił pieniądze na konto fundacji jaka ma zajmować się koncepcją wzniesienia omawianego pomnika.

“Gazeta Wyborcza” przypomniała, że od 2015 r. środki finansowe na wzniesienie łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę warszawską zbiera Fundacja Towarzystwo Patriotyczne w skład której wchodzą związani z obozem władzy satyryk Jan Pietrzak, publicysta Rafał Ziemkiewicz i były szef NSZZ “Soldarność” Jan Śniadek. Środowisko to chęć budowy tego rodzaju pomnika ogłosiło już w 2014 r. Według koncepcji Towarzystwa łuk miałby połączyć oba brzegi Wisły. Rada miejska Warszawy przegłosowała natomiast w lipcu bieżącego wzniesienie poświęconego bitwie monumentu na Placu Na Rozdrożu.

warszawa.wyborcza.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply