Rosyjski Komitet Śledczy poinformował w czwartek, że otwiera dochodzenie  w sprawie rzekomego torturowania rosyjskich żołnierzy w ukraińskiej niewoli – podała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rosyjski Komitet Śledczy poinformował w czwartek, że otwiera dochodzenie w sprawie rzekomego torturowania rosyjskich żołnierzy w ukraińskiej niewoli.

Komitet poinformował, że niektórzy rosyjscy żołnierze zostali schwytani przez siły ukraińskie w obwodach zaporoskim, mikołajowskim i są przetrzymywani przez ukraińskie służby bezpieczeństwa.

Zobacz też: Francuscy żandarmi zbadają zbrodnie na Ukrainie

„Rosjanie byli poddawani przemocy fizycznej i torturom, aby zmusić ich do składania fałszywych wyjaśnień na temat rzeczywistych warunków ich pobytu na terenie Ukrainy, a także (rosyjskiej) specjalnej operacji wojskowej” – czytamy w oświadczeniu. Reuters nie mógł zweryfikować zarzutów komisji.

Ukraina oświadczyła, że ​​sprawdza wszystkie informacje dotyczące traktowania jeńców wojennych i zbada wszelkie naruszenia oraz podejmie odpowiednie kroki prawne.

Zobacz też: Biden nazwał rosyjską inwazję ludobójstwem

Human Rights Watch z siedzibą w Nowym Jorku wezwała władze ukraińskie do zaprzestania zamieszczania w mediach społecznościowych filmów z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami.

„Władze ukraińskie powinny przestać publikować w mediach społecznościowych i komunikatorach filmy wideo schwytanych rosyjskich żołnierzy, które narażają ich na publiczną ciekawość, w szczególności te, które pokazują, że są poniżani lub zastraszani” – poinformowało Human Rights Watch w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.

„Takie traktowanie jeńców wojennych narusza zabezpieczenia wynikające z konwencji genewskich, mające na celu zapewnienie godnego traktowania pojmanych żołnierzy ze wszystkich stron” – czytamy.

10 marca Human Rights Watch wysłała listy do ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby wyrazić zaniepokojenie i zapytać jakie kroki podejmą władze, aby zapewnić by jeńcy byli traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi. „Human Rights Watch wciąż czeka na odpowiedź” – podkreślono.

„Platformy mediów społecznościowych powinny również wyjaśnić, czy i w jaki sposób filmy jeńców wojennych, które są niezgodne z konwencjami genewskimi, podlegają ich dotychczasowej polityce i jeśli to konieczne, opracować nowe zasady identyfikowania i ograniczania rozprzestrzeniania się takich treści”.

Zobacz też: Macron odrzuca termin “ludobójstwo” wobec działań Rosji: “Byłbym ostrożny”

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply