Siły ukraińskie utrzymały przyczółek na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim

Ukraińskie media zaznaczają, że Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy oficjalnie potwierdziły, że zdobyły przyczółki na lewym brzegu Dniepru, gdzie zdołały się umocnić.

Według Dowództwa Korpusu Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy, jej żołnierze przeprowadzili serię udanych operacji na lewym brzegu Dniepru.

„W wyniku zaplanowanych wcześniej działań (…) Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły serię skutecznych działań na lewym brzegu Dniepru w kierunku chersońskim. Dzięki odwadze i profesjonalizmowi ukraińskiej piechoty morskiej, we współpracy z innymi jednostkami Sił Obronnych, zdołali zdobyć umocnić się na kilku przyczółkach” – czytamy w oficjalnym komunikacie, cytowanym przez agencję Unian.

Ukraińskie media zaznaczają, że tym samym Siły Zbrojne Ukrainy oficjalnie potwierdziły, że zdobyły przyczółki na lewym brzegu Dniepru, gdzie zdołały się umocnić.

Jak podano, ukraińska piechota morska prowadzi też intensywny ostrzał lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Prowadzi też „działania mające na celu zniszczenie wroga”. Strona ukraińska twierdzi też, że Rosjanie ponoszą w tym rejonie bardzo duże straty w ludziach i sprzęcie.

Sprawę analizują też amerykańscy analitycy z ośrodka ISW. Zaznaczają, że w czwartek siły ukraińskie kontynuowały większe niż dotąd operacje na wschodnim (lewym) brzegu obwodu chersońskiego, prawdopodobnie osiągając miejscowość Krynki, około 2 km od rzeki Dniepr.

Opisują też nagranie ze środy 15 listopada, o ustalonej geolokalizacji, na którym siły rosyjskie uderzają na pozycje ukraińskie w północno-wschodniej części wsi Krynki. Wskazywałoby to, że siły ukraińskie prawdopodobnie osiągnęły postępy na tym obszarze. Wcześniej analitycy ISW podawali, że żołnierzom ukraińskim udało się przerzucić pojazdy opancerzone na lewy brzeg Dniepru, zaś dzięki „dziurom” w rosyjskiej obronie przeciwlotniczej mogą tam operować lotnictwo szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjscy blogerzy wojskowi z grupy Rybar podają, że w rejonie Krynki, na lewym brzegu Dniepru, trwały w czwartek intensywne walki, gdzie Ukraińcy wciąż utrzymują przyczółek w centrum wsi. Z kolei na zachód, w rejonie mostów kolejowych koło Antoniwki, żołnierze ukraińscy mieli podjąć nieudaną próbę desantu przez Dniepr. Walki toczyły się też w pobliżu miejscowości Pojma i Pyszczaniwka. Potwierdzono też fakt intensywnego ostrzału artyleryjskiego pozycji rosyjskich na lewym brzegu rzeki w tym rejonie.

Również szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak oświadczył ostatnio, że siły ukraińskie zdobyły przyczółek na lewym brzegu Dniepru i utrzymują go.

Czytaj także: Zełenski: straty Ukrainy na wojnie są pięć razy mniejsze niż rosyjskie

Unian/ ISW / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply