Podczas pierwszych bezpośrednich rozmów od roku chiński prezydent Xi Jinping i premier Japonii Fumio Kishida oświadczyli, że będą kontynuować wzajemnie korzystne stosunki, kładąc nacisk na wspólne interesy gospodarcze w obliczu szeregu sporów dyplomatycznych.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, przywódcy dwóch największych gospodarek Azji omówili w czwartek drażliwe kwestie, takie jak chiński zakaz sprzedaży japońskich owoców morza i sprawa japońskiego biznesmena zatrzymanego w Chinach pod zarzutem szpiegostwa.

Podczas spotkania na marginesie szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku zobowiązali się również do prowadzenia dialogu na wysokim szczeblu w kwestiach gospodarczych i z zadowoleniem przyjęli utworzenie ram umożliwiających omówienie kontroli eksportu.

Zobacz też: Chiny ostrzegają Japonię przed przeszkadzaniem ich patrolom morskim

Ich kraje powinny „skupić się na wspólnych interesach” i potwierdzić „strategiczne stosunki przynoszące obopólne korzyści i nadać im nowe znaczenie” – powiedział Xi Kishidzie, gdy siedzieli naprzeciw siebie przy długim stole.

W komentarzach dla mediów po rozmowach Kishida oświadczył, że zdecydowanie namawiał Xi do wycofania zakazu, a także domagał się szybkiego uwolnienia zatrzymanego dyrektora biznesowego, co stanowi cios dla ich stosunków handlowych.

Jak wynika z podsumowań rozmów, Xi powiedział, że Japonia powinna poważnie potraktować obawy związane ze zrzutami wody w Fukushimie, a obie strony zgodziły się spróbować rozwiązać ten problem w drodze konsultacji. W chińskim podsumowaniu nie wspomniano o sprawie formalnie aresztowanego w zeszłym miesiącu dyrektora Astellas Pharma.

Obie strony pochwaliły inicjatywę regularnych rozmów na temat kontroli eksportu, stanowiącą próbę uniknięcia środków typu „weto za weto”, ponieważ kraje na całym świecie starają się ograniczać wysyłki wrażliwych materiałów i technologii za granicę.

Spotkanie przywódców nastąpiło po długo oczekiwanym szczycie między prezydentem USA Joe Bidenem a Xi, podczas którego zgodzili się m.in. na uruchomienie prezydenckiej gorącej linii i wznowienie komunikacji między wojskami.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply