Japońska Izba Reprezentantów głosowała we wtorek nad wotum nieufności dla premiera Yoshihide Sugi.

Jak poinformowała agencja informacyjna Kyodo pod wnioskiem o wotum nieufności podpisali się deputowani czterech opozycyjnych partii: Konstytucyjnej Partii Demokratycznej, Ludowej Partii Demokratycznej, Japońskiej Partii Komunistycznej oraz Partii Socjaldemokratycznej. Jednak Partia Liberalno-Demokratyczna i jej koalicjant Komeito posiadają w izbie niższej japońskiego parlamentu bezpieczną przewagę 306 na 465 mandatów, która pozwoliła im odrzucić wniosek.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Powodem wniesienia wniosku o wotum nieufności było odrzucenie postulatu opozycji wydłużenia sesji parlamentu poza 16 czerwca. Partie opozycji uznały, że potrzeba więcej czasu na debatę w kwestii powstrzymywania pandemii koronawirusa, szczególnie w kontekście igrzysk olimpijskich, jakie rozpoczną się w Japonii już 23 lipca.

Lider Konstytucyjnej Partii Demokratycznej Yukio Edano uznał, że koalicjanci uniemożliwiają funkcjonowanie „najwyższej instytucji państwa w czasie najgorszego kryzysu od zakończenia wojny”. O premierze Sudze powiedział, że jest on „niezdolny do bycia liderem w czasie kryzysu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Spór polityczny jest w Japonii tak ostry, że w niedzielę premier Suga powiedział, iż nie wyklucza wniosku o samorozwiązanie Izby Reprezentantów i przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Jednak już we wtorek szef Partii Liberalno-Demokratycznej Toshihiro Nikai stwierdził, że nie spodziewa się takiego ruchu ze strony szefa rządu. Pogląd ten poparło „kilku wyższych urzędników rządowych”, napisała Kyodo.

Kadencja obecnego parlamentu kończy się w październiku bieżącego roku.

Od początku pandemii koronawirusa w Japonii odnotowano ponad 775 tys. zakażeń. Zmarło 14 071 chorych na COVID-19. W poniedziałek odnotowano 1386 przypadków nowych zakażeń i 38 nowych zgonów.

Czytaj także: Japonia: Sztuczna inteligencja ma pomóc w podniesieniu wskaźnika urodzeń 

english.kyodonews.net/worldometers.info/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz