Grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan wypłynęła we wtorek na Morze Południowochińskie – poinformowała marynarka wojenna USA. Zapewniono, że to „rutynowa misja”.

Na Morzu Południowochińskim grupa uderzeniowa wykonuje operacje bezpieczeństwa morskiego, m.in. operacje przelotowe z udziałem stałopłatów i wiropłatów, ćwiczenia uderzenia morskiego oraz skoordynowane ćwiczenia strategiczne – podała amerykańska marynarka wojenna, cytowana przez agencję „Reuters”.

„Operacje lotniskowców na Morzu Południowochińskim to element rutynowej obecności amerykańskiej marynarki w Indo-Pacyfiku” – dodano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślono, że lotniskowcowi USS Ronald Reagan towarzyszy krążownik USS Shiloh oraz niszczyciel USS Halsey.

Chiny sprzeciwiają się misjom wojskowym USA na Morzu Południowochińskim, twierdząc, że zagrażają one pokojowi i stabilności w regionie – zwraca uwagę agencja „Reuters”. Medium podkreśla, że operacja marynarki wojennej USA następuje tuż po wydaniu oświadczenia państw G7, które wzbudziło oburzenie Chin.

Czytaj także: Morze Południowochińskie: Ćwiczenia dwóch grup lotniskowców USA

Stany Zjednoczone zakwestionowały rozległe roszczenia terytorialne Chin w regionie, oskarżając je o militaryzację Morza Południowochińskiego i próby zastraszenia sąsiadów, takich jak Malezja, Filipiny i Wietnam.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiński rząd rości sobie historyczne prawa do 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Jest to sprzeczne z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego strategicznego i bogatego w surowce akwenu.

Przypomnijmy, że władze Filipin poinformowały w marcu bieżącego roku, że odnotowały niedawno ponad dwieście chińskich okrętów na wodach, które uważają za własne.

Zobacz także: USA oficjalnie odrzucają chińskie ambicje na Morzu Południowochińskim

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek przywódcy krajów NATO spotykający się na szczycie w Brukseli ostrzegli przed militarnym zagrożeniem ze strony Chin, nazywając je „systemowym wyzwaniem” dla Sojuszu i światowego porządku. Oświadczyli, że Chiny szybko rozbudowują swój arsenał nuklearny, są „nieprzejrzyste” w kwestii modernizacji wojskowej i współpracują militarnie z Rosją. Komunikat przywódców państw NATO został ostro skrytykowany przez stronę chińską, która oskarża Sojusz o „zimnowojenne myślenie” i „oczernianie” Chin.

Od 1992 roku Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku).

Czytaj także: USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz