W poniedziałek przywódcy krajów NATO spotykający się na szczycie w Brukseli ostrzegli przed militarnym zagrożeniem ze strony Chin, nazywając je „systemowym wyzwaniem” dla Sojuszu i światowego porządku. Oświadczyli, że Chiny szybko rozbudowują swój arsenał nuklearny, są „nieprzejrzyste” w kwestii modernizacji wojskowej i współpracują militarnie z Rosją. Komunikat przywódców państw NATO został ostro skrytykowany przez stronę chińską, która oskarża Sojusz o „zimnowojenne myślenie” i „oczernianie” Chin.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że Chiny „zbliżają się” do NATO pod względem militarnym i technologicznym. Podkreślił jednak, że sojusz nie chce nowej zimnej wojny z Chinami – podaje BBC. Chińska misja dyplomatyczna w UE oświadczyła z kolei, że NATO kieruje się zimnowojennym myśleniem i wyolbrzymia zagrożenie ze strony Chin.

„Chiny nie będą nikomu stawiać 'systemowych wyzwań', ale nie będziemy bierni, jeśli „systemowe wyzwania” zbliżą się do nas – strona chińska zadeklarowała w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej ambasada Chin w Londynie potępiła w poniedziałek wspólne oświadczenie przywódców G7 na temat Chin, uznając je za poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy tego kraju i wezwały G7 do zaprzestania „oczerniania” Chin.

Od 1992 roku Chiny zwiększył swoje wydatki na zbrojenia o prawie 800 proc. W 2020 r. Chińczycy wydali na te cele około 245 mld dolarów. Wyprzedzili znacznie Rosję, która przeznaczyła na ten cel około 67 mld dolarów, lecz nadal znajdują się daleko w tyle za USA (około 767 mld dolarów w 2020 roku).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Biden: „Ameryka powraca do przewodzenia światu wraz z narodami, które podzielają nasze najważniejsze wartości”

bbc.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz