Ambasada Chin w Londynie potępiła w poniedziałek wspólne oświadczenie przywódców G7 na temat Chin, uznając je za poważną ingerencję w wewnętrzne sprawy tego kraju i wezwały G7 do zaprzestania „oczerniania” Chin.

Jak podaje agencja Reutera, w wydanym w poniedziałek komunikacie ambasada Chin w Londynie stwierdziła, że ​​jest bardzo niezadowolona i zdecydowanie sprzeciwia się wzmiankom o Sinciang, Hongkongu i Tajwanie, które znalazły się w oświadczeniu G7. Zdaniem Chin zniekształcają one fakty i ujawniają „złowrogie intencje kilku krajów, takich jak Stany Zjednoczone”.

„Nie można ingerować w wewnętrzne sprawy Chin, reputacja Chin nie może być oczerniana, a interesy Chin nie mogą być naruszane” – czytamy w komunikacie.

„Zdecydowanie będziemy bronić naszej suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych oraz zdecydowanie walczyć z wszelkiego rodzaju niesprawiedliwością i naruszeniami narzucanymi Chinom” – dodawała chińska ambasada.

Ambasada stwierdziła również, że prace nad zbadaniem początków pandemii COVID-19 nie powinny być upolityczniane. Ambasada dodała, że ​​wspólna grupa ekspertów ds. wirusa między Chinami a Światową Organizacją Zdrowia prowadzi niezależne badania w sprawie pochodzenia koronawirusa zgodnie z procedurami WHO.

„Politycy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach ignorują fakty i naukę, otwarcie kwestionują i zaprzeczają wnioskom raportu wspólnej grupy ekspertów oraz wysuwają nieuzasadnione oskarżenia przeciwko Chinom” – uważają władze Chin.

Wcześniej w niedzielę, jeszcze przed wnioskami szczytu, rzecznik ambasady Chin ostrzegał, że czasy, w których „mała” grupa krajów decydowała o losie świata, dawno minęły.

Przywódcy G7 oskarżyli w niedzielę Chiny o łamanie praw człowieka w silnie muzułmańskim regionie Sinciang, wezwali do utrzymania wysokiego stopnia autonomii Hongkongu i podkreślili znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Zażądali też pełnego i dokładnego zbadania pochodzenia koronawirusa w Chinach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Biden: „Ameryka powraca do przewodzenia światu wraz z narodami, które podzielają nasze najważniejsze wartości”

Kresy.pl / reuters.com / news.yahoo.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz