Analitycy Białoruskiego Banku Rozwoju spodziewają się, że inflacja na Białorusi przekroczy w tym roku poziom 9 proc.

Kanał Banku na Telegramie przytoczył dane według których roczny poziom inflacji na Białorusi wyniósł w maju 9,4 proc. To wyraźny wzrost w ciągu zaledwie miesiąca, bo jeszcze w kwietniu wzrost cen rok do roku wyniósł 8,6 proc. W okresie od początku bieżącego wskaźnik ten miał na koniec maja wartość 5,2 proc.

Jak napisali analitycy EABR poziom inflacji na Białorusi „z wysokim prawdopodobieństwem pozostanie w najbliższych miesiącach powyżej 9 proc.” – zacytował we wtorek portal Naviny.by. Narodowy Bank Białorusi przyjmuje natomiast prognozę 7 proc.

„Istotny wpływ proinflacyjny ma wzrost cen paliw.” – twierdzą analitycy banku. Źródeł przyspieszenia inflacji na Białorusi dopatrują się oni także we wzroście „światowych cen żywności, metali i materiałów budowlanych” oraz problemach w światowych „łańcuchach transportowych i logistycznych”. Dodatkowo na sytuację w tym państwie ma wpływać przyspieszająca inflacja w gospodarce jego dominującego partnera handlowego – Rosji.

EABR przytacza przy tym dane badań wskazujących, że w 80 proc. białoruskich przedsiębiorstw menadżerzy spodziewają się utrzymania się wysokiego poziomu inflacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Analitycy banku uważają, że inflacji nie powstrzyma nawet aprecjacja rubla białoruskiego. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy umocnił się on w stosunku do amerykańskiego dolara o 3,4 proc. do wartości 2,53.

Białoruś znajduje się w kryzysie ekonomicznym. W zeszłym roku gospodarka kraju skurczyła się, przy czym recesja rozpoczęła się w tym kraju jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa.

naviny.online/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz