Większość Rosjan zapytana przez Centrum Lewady właśnie Białoruś uważa za przyjazne sobie państwo.

Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu Centrum Lewady 58 proc. Rosjan uważa Białoruś za państwo przyjazne wobec swojej ojczyzny. Wskaźnik ten nie zmienił się od zeszłego roku. Białoruś zyskuje największą proporcję wskazań jako państwo przyjazne Rosji nieprzerwanie od 2007 r. jak przypomniało Centrum.

Na drugim miejscu pod względem tego rodzaju wskazań znalazły się Chiny. Jednak i tak jako państwo przyjacielskie określiła go mniejszość pytanych – 38 proc. To 2 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej. 34 proc. pytanych uznało za takie państwo Kazachstan. W przypadku tego państwa proporcja zmniejszyła się o jeden punkt procentowy.

Wśród dziesiątki państw wskazywanych przez Rosjan najczęściej jako przyjazne wobec ich kraju znalazły się jeszcze Armenia (16 proc.), Indie (13 proc.), Azerbejdżan (11 proc.), Kirgistan (9 proc.), Syria (9 proc.), Niemcy (8 proc.) i Kuba (8 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łatwiej przychodziło Rosjanom wskazywać państwa nieprzyjazne. Wyraźna większość za takie państwo uznała Stany Zjednoczone – tak odpowiedziało 66 proc. respondentów co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do zeszłorocznego badania. 40 proc. pytanych Rosjan za państwo nieprzyjazne uznało Ukrainę. W jej przypadku wzrost takich wskazań wyniósł 5 punktów procentowych. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazła się Wielka Brytania. 28 proc. takich wskazań w przypadku tego państwa to jednak o 1 punkt procentowy mniej niż w zeszłym roku.

Wśród dziesięciu państw najczęściej wskazywanych jako nieprzyjazne wobec Rosji znalazła się także Polska, która wraz Łotwą znalazła się na czwartym miejscu pod tym względem. 21 proc. Rosjan oceniło, że jesteśmy państwem nieprzyjaznym, ale zarówno w przypadku Polski jak i Łotwy proporcja tego typu odpowiedzi zmalała o 5 punktów procentowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tuż za Polską i Łotwa w rankingu państw szeregowanych przez Rosjan jako nieprzyjazne znalazła się Litwa z proporcją 20 proc. wskazań, o 6 punktów procentowych mniejszą niż rok wcześniej. Wśród państw wskazywanych przez Rosjan najczęściej w tej kategorii znalazły się jeszcze Niemcy i Gruzja (po 15 proc.) oraz Estonia i Czechy (po 9 proc.). W przypadku Czech proporcja Rosjan uznających je za państwo nieprzyjazne wzrosła w ciągu roku aż o 8 punktów procentowych, co może mieć związek z konfliktem dyplomatycznym jaki rozpoczął się po ujawnieniu przez rząd tego państwa, że rosyjski wywiad stał za wybuchami w składzie uzbrojenia w Vrbeticach.

83 proc. pytanych Rosjan uznało, że ich państwo generalnie ma wrogów. W sierpniu 2011 r. takich wskazań było 64 proc.

31 proc. badanych odpowiedziało, że ma dobry stosunek do Unii Europejskiej, natomiast 54 proc. negatywny. Dziesięć lat temu proporcje te wynosiły odpowiednio 59 proc. i 29 proc.

Czytaj także: Większość Ukraińców liczy na porozumienie z Rosją ws. Donbasu i woli silnego lidera niż demokrację [SONDAŻ]

levada.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz