Stany Zjednoczone i Unia Europejska poinformowały we wtorek o zawarciu porozumienia w kwestii sporu o dotacje dla konkurujących ze sobą producentów samolotów Boeing i Airbus, a także w kwestii ceł karnych –  oświadczyła przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai.

Dzisiejsze porozumienie rozwiązuje długotrwały problem w stosunkach USA-UE – oświadczyła Katherine Tai, cytowana przez agencję AP. Dodała, że obie strony porozumiały się w kwestii umowy, która zawiesza cła na pięć lat. “Zamiast walczyć z jednym z naszych najbliższych sojuszników, w końcu łączymy siły przeciwko wspólnemu zagrożeniu” – powiedziała.

“To naprawdę otwiera nowy rozdział w naszych stosunkach, ponieważ przechodzimy od sporów sądowych do współpracy w zakresie samolotów – po 17 latach sporów” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Od 17 lat trwał spór między USA i UE w sprawie subsydiów dla Airbusa i Boeinga. Obie strony wygrały sprawy przed Światową Organizacją Handlu (WTO) w kwestii ceł nałożonych w związku z subsydiami.

Agencja AP zwraca uwagę, że spór zintensyfikował się w okresie prezydentury Donalda Trumpa.

Zobacz także: Trump zapowiedział nałożenie nowych ceł na chińskie towary. Chiny grożą odwetem

W marcu 2019 roku arbitrzy WTO prawomocnie orzekli, że mimo zakwestionowania państwowej pomocy dla Boeinga, amerykański koncern korzystał z niej jeszcze przez lata. UE dopuszczała możliwość rezygnacji z udostępnionych jej sankcji, w przypadku zniesienia przez USA własnych ceł karnych, jakimi obciążyły importowane towary unijne. W październiku 2019 roku arbitrzy pozwolili Stanom Zjednoczonym nałożyć cła karne, ponieważ do tego czasu dotowanie europejskiego Airbusa nadal trwało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W związku z tym UE uzgodniła w listopadzie 2020 r., że nałoży karne cła na towary sprowadzane z USA oraz usługi. Miało to związek z niedozwoloną państwową pomocą dla Boeinga.

Zobacz także: USA nałożyły karne cła na niektóre wyroby z UE

Czytaj także: Biden po spotkaniu z Macronem: USA wróciły, UE jest kręgosłupem NATO

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply