Duża grupa państw członkowski UE nie zgodziła się na rozszerzenie negocjacji o ewentualnym przystąpieniu Serbii do wspólnoty.

Portal Europeanweternbalkans.rs podał za państwowym nadawcą serbskim RTS, że przeciwko otworzeniu nowych rozdziałów negocjacji akcesyjnych z Serbią wystąpiła „znaczna” grupa państw członkowskich. Chodzi o rozdział trzeci i czwarty w zakresie zagadnień, które Serbia musi uregulować zgodnie z wymaganiami UE jeśli chce do niej przystąpić. Obejmują one między innymi politykę transportową, energetyczną oraz ochronę środowiska.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wspomniana część państw uznała, że Serbia nie zrobiła dostatecznych postępów w dotychczas omawianych kwestiach dlatego nowe rozdziały negocjacji nie powinny być otwarte. Osiągnięto natomiast konsensus co do tego, że 22 czerwca zorganizowana zostanie specjalna konferencja mająca wyjaśni perspektywy akcesyjne Serbii.

Z inicjatywą rozszerzenia negocjacji z Belgradem miała wyjść Komisja Europejska spodziewająca się poprawy w zakresie praworządności w Serbii. Jednak idei tej przeciwstawiły się, według źródeł dyplomatycznych, Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Dania, Szwecja, Finlandia, Irlandia, Chorwacja i Bułgaria. Państwa te wskazywały na niedostateczną harmonizację serbskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z polityką Unii. Natomiast po stronie zwolenników przyspieszenia negocjacji znalazły się Francja, Włochy, Słowacja, Cypr, Grecja, Węgry, Słowenia i Austria.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Serbia rozpoczęła negocjacje w sprawie członkostwa w UE w styczniu 2014 roku. Spośród łącznie 35 rozdziałów, 18 zostało dotychczas otwartych, a dwa zostały tymczasowo zamknięte.

Czytaj także: Serbia zamówiła bojowe wozy piechoty Lazar 3

europeanwesternbalkans.rs/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz