Xi Jinping: Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą

Chiny są skłonne zacieśnić partnerstwo energetyczne z Rosją, aby zapewnić światowe bezpieczeństwo w zakresie energii – oświadczył we wtorek chiński przywódca Xi Jinping. Słowa padły w momencie, gdy grupa G7 przygotowuje się do nałożenia nowych ograniczeń na rosyjską ropę.

Chiński przywódca przekazał, że jego kraj jest gotowy do intensyfikacji współpracy energetycznej z Rosją. „Chiny są chętne do współpracy z Rosją w celu zacieśnienia partnerstwa energetycznego, promowania rozwoju czystej i zielonej energii oraz wspólnego utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego i stabilności przemysłowych łańcuchów dostaw” – oświadczył Xi Jinping, cytowany przez agencję Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że słowa padły w momencie, gdy grupa G7 przygotowuje się do nałożenia nowych ograniczeń na rosyjską ropę.

Zobacz także: WaPo: Chiny chcą pomagać Rosji, nie narażając się na sankcje

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

W czerwcu prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się. Podkreślił, że w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

The Washington Post zwracał uwagę w czerwcu, że przywódcy Chin chcą rozszerzyć pomoc dla Rosji bez narażania się przy tym na sankcje.

Zobacz także: Media: Rosja wysyła do Chin samoloty po ładunki wojskowe. Co najmniej dziewięć lotów

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz