Przywódca Chin: Współpraca chińsko-rosyjska umacnia się

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w piątek, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się. Podkreślił, że w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami.

Xi Jinping wygłosił w piątek przemówienie online podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu. „Dziś współpraca między Rosją a Chinami nasila się” – powiedział, cytowany przez portal telewizji CNBC. „Handel w pierwszym półroczu tego roku opiewał na dziesiątki miliardów dolarów i możemy oczekiwać nowych rekordów w najbliższych miesiącach, co jest świadectwem wspaniałej kooperacji między naszymi narodami” – zaznaczył.

Chiński przywódca przypomniał o wizycie rosyjskiego prezydenta Wladimira Putina w Chinach, która miała miejsce w lutym.

CNBC przytacza relacje chińskich mediów, wedle których, Xi wezwał do zniesienia barier w handlu międzynarodowym i pogłębionej współpracy z innymi krajami, m.in. z Rosją. Zapowiedział dalszy rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku. Podkreślił, że potencjał gospodarczy Chin nie uległ zmianie.

Wymiana handlowa między Chinami i Rosją osiągnęła w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wartość 65,81 mld dol. Była większa o 28 proc. niż rok wcześniej, a jej rozwój spowodowany jest głównie wzrostem importu rosyjskich dóbr do Chin – pisze CNBC, powołując się na chińskie dane celne.

Władimir Putin skomentował wystąpienie Xi Jinpinga. Stwierdził, że bliska współpraca Moskwy z Pekinem nie jest związana z obecnym kontekstem geopolitycznym i wynika z wielkiego potencjału Chin.

Informowaliśmy, że w czasie niedawnej rozmowy z Władimirem Putinem przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping oświadczył, że „Rosja ma prawo bronić swoich interesów”. „Chiny chcą dążyć do stałego i długoterminowego rozwoju pragmatycznej współpracy dwustronnej. Chiny są gotowe wzajemnie wspierać Rosję w kluczowych interesach i sprawach o najwyższym znaczeniu, takich jak suwerenność i bezpieczeństwo, a także [osiągnąć] ściślejszą współpracę strategiczną” – powiedział.

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chińscy politycy, a szczególnie media, od miesięcy obciążają też winą za wybuch konfliktu USA, twierdząc, że Waszyngton dążył do rozszerzenia swoich wpływów na miękkim podbrzuszu Rosji za pomocą Ukrainy. Jednocześnie jednak Chińczycy nie zdecydowali się na udzielanie wysiłkowi zbrojnemu Rosjan wsparcia materiałowego, finansowanego, czy tym bardziej operacyjnego.

Zobacz także: WaPo: Chiny chcą pomagać Rosji, nie narażając się na sankcje

cnbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz