Przywódca Chin chce współpracować z Rosją

W czasie rozmowy z Władimirem Putinem przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping uznał, że Rosja ma prawo bronić swoich interesów.

Jak podał za chińską telewizją państwową CGTN portal Politico, XI Jinping miał powiedzieć Putinowi, że „Chiny chcą dążyć do stałego i długoterminowego rozwoju pragmatycznej współpracy dwustronnej. Chiny są gotowe wzajemnie wspierać Rosję w kluczowych interesach i sprawach o najwyższym znaczeniu, takich jak suwerenność i bezpieczeństwo, a także [osiągnąć] ściślejszą współpracę strategiczną”.

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

Chińscy politycy, a szczególnie media, od miesięcy obciążają też winą za wybuch konfliktu USA, twierdząc, że Waszyngton dążył do rozszerzenia swoich wpływów na miękkim podbrzuszu Rosji za pomocą Ukrainy. Jednocześnie jednak Chińczycy nie zdecydowali się na udzielanie wysiłkowi zbrojnemu Rosjan wsparcia materiałowego, finansowanego, czy tym bardziej operacyjnego.

„Od tego roku, w obliczu globalnych turbulencji i transformacji, stosunki chińsko-rosyjskie utrzymały dobrą dynamikę rozwoju” – powiedział w środę Xi – „Współpraca gospodarcza i handlowa między dwoma krajami przebiega sprawnie”.

Xi powiedział również Putinowi, że „kryzys ukraiński” powinien zostać „rozsądnie rozwiązany” i zadeklarował, że Chiny starają się „ułatwić pokój na świecie”. W przeciwieństwie do niedawnej uwagi chińskiego ministra obrony Wei Fenghe, który na szczycie w Singapusze nazwał konflikt na Ukrainie „wojną”, przewodniczący ChRL unikał tego słowa w rozmowie z Putinem, który twierdził z kolei, że jest to „specjalna operacja wojskowa”, jak zaznaczył Politico.

Xi Jinping wspomniał natomiast o wsparciu Moskwy dla Pekinu w sprawie Tajwanu, a także Hongkongu i Sinciangu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei według służby prasowej Kremla prezydent Rosji przedstawił swojemu rozmówcy „zasadnicze oceny sytuacji na Ukrainie i zadań do rozwiązania w ramach specjalnej operacji wojskowej”. Jak zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti  – „Przywódcy stwierdzili, że stosunki rosyjsko-chińskie są na niespotykanie wysokim poziomie i stale się poprawiają. Potwierdziliśmy nasze pragnienie konsekwentnego pogłębiania naszego wszechstronnego partnerstwa i strategicznego współdziałania we wszystkich obszarach”.

politico.eu/ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz