Norwegia kupuje polskie zestawy przeciwlotnicze Piorun

Norweskie siły zbrojne kupują polskie zestawy przeciwlotnicze Piorun. Umowa, obejmująca zestawy startowe i kilkaset rakiet, jest warta kilkadziesiąt milionów euro.

We wtorek w Oslo spółka MESKO S.A. podpisała umowę na dostawę przeciwlotniczych systemów rakietowych Piorun dla Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.

Tym samym, Norwegia jest kolejnym kraje, który zdecydował się na zakup Piorunów. Wcześniej takiego wyboru dokonały Estonia i Stany Zjednoczone.

 

W ramach kontraktu, wartego, według oficjalnego komunikatu MESKO, kilkadziesiąt milionów euro, producent ze Skarżyska-Kamiennej dostarczy Norwegom kilkaset rakiet Piorun oraz zestawy startowe. Nie podano ani dokładnej liczby systemów, ani kwoty kontraktu.

W imieniu spółki MESKO, będącej częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, umowę podpisał jej wiceprezes, Przemysław Kowalczuk. Cytowany w oficjalnym komunikacie powiedział, że polska firma pokonała w otwartym postępowaniu konkurencję z Europy i USA.

„Praca wykonana przez ostatni rok przez Polską Grupę Zbrojeniową sprawiła, że nasza oferta okazała się znacznie lepsza, niż naszych konkurentów i wygraliśmy przetarg” – powiedział Kowalczuk. „Oczywiście nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Jest to nasz przystanek w ekspansji na rynki zewnętrzne” – dodał. Jego zdaniem, MESKO ma ogromny potencjał biznesowy, jeśli chodzi o podobne transakcje w przyszłości.

Jak podano w komunikacie, „umowa z Norwegią nie jest ostatnią, której można spodziewać się w nieodległym czasie”.

Zaznaczono też, że spółka od lat współpracuje z norweską firmą NAMMO w zakresie amunicji średniego kalibru. Podpisana umowa jest pierwszą na dostawy tego typu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Norwegii.

Przypomnijmy, że czerwcu minister obrony zatwierdził umowę w sprawie pozyskania 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun dla Wojska Polskiego. Zapowiadano, że miały one trafić do polskich żołnierzy jeszcze w tym roku.

Jak informowaliśmy, w połowie sierpnia br. prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia przekazał, że w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1000 sztuk.

Zobacz też: Niemieckie media: Pioruny i amunicja krążąca Warmate robią furorę na Ukrainie

mesko.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz