Przedstawiciele rządów Białorusi i Chin podpisali porozumienie o wprowadzeniu bezwizowego ruchu granicznego, informują białoruskie media.

Międzyrządowe porozumienie o zniesieniu wiz w ruchu między Białorusią, a Chinami zostało podpisane w Quingdao w czasie odbywającego się w nim szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, na którym występował prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wraz z delegacją. Wchodzący w jej skład minister spraw zagranicznych Władimir Makiej podpisał ze strony białoruskiej porozumienie, jak za agencją BelTa informuje portal Tut.by.

Do tej pory obywatele Białorusi mogli udawać się bez wiz tylko do Hongkongu i na wyspę Hajnan. W innych przypadkach musieli wykupywać wizę jednokrotną za 30 dolarów lub wielokrotną za 90 dolarów. Z kolei obywatele Chin mogli przylatywać na Białoruś bez wiz tylko w ramach zorganizowanych grup turystycznych, lub posiadając wydaną przez któreś z państw Unii Europejskiej wizę typu Schengen. W tym ostatnim przypadku Chińczycy mogli odwiedzić Białoruś tylko na okres pięciu dni.

Zniesienie wiz w ruchu granicznym jest kolejnym potwierdzeniem zacieśniania przez władze Białorusi stosunków z Pekinem, które Aleksandr Łukaszenko traktuje priorytetowo. Białoruskie władze rozpatrują ChRL jako wsparcia polityczne, szczególnie w okresach pogorszenia relacji z Rosją, ale też jako potencjalnego kredytodawcę i inwestora. Chińczycy inwestują już w park technologiczny Wieliki Kamień położony pod Mińskiem czy w przemysł motoryzacyjny.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply