Rosja i inne kraje BRICS mogą odegrać kluczową rolę w rozwiązaniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego, powiedział Władimir Putin w czasie nadzwyczajnego szczytu formatu.
“Stanowisko Rosji jest konsekwentne i nieoportunistyczne. Wzywamy do wspólnych wysiłków społeczności międzynarodowej mających na celu deeskalację sytuacji, zawieszenie broni i znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Oraz państwa i kraje BRICS region mógłby odegrać kluczową rolę w tych pracach” – powiedział prezydent Rosji, którego zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.
Jak ocenił rosyjski przywódca, do obecnej sytuacji przyczyniła się chęć USA zmonopolizowania funkcji rozwiązywania konfliktu. Tym samym, według niego, oczywista stała się nieskuteczność indywidualnych prób przecięcia „węzła palestyńskiego”.
“Śmierć tysięcy ludzi, masowe wysiedlenia ludności cywilnej i wybuch katastrofy humanitarnej budzą głębokie zaniepokojenie. Kolega mówił właśnie o śmierci dużej liczby dzieci. To straszne, ale gdy spojrzy się jak robią na dzieciach operację bez znieczulenia, budzi to oczywiście szczególne uczucia.” – mówił Putin.
“Nie jedno pokolenie Palestyńczyków wychowało się w atmosferze niesprawiedliwości, a Izraelczycy nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa swojemu państwu” – kontynuował rosyjski przywódca, który uznał, że “było to konsekwencją sabotowania decyzji ONZ, które przewidują utworzenie i pokojowe współistnienie dwóch niezależnych państw – Izraela i Palestyny”.
Putin podkreślił znaczenie doprowadzenie do humanitarnych przerw w walkach, które są niezbędne w celu uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej i cudzoziemców z Gazy. Jednocześnie według prezydenta Rosji najpilniejszym zadaniem jest osiągnięcie długoterminowego i trwałego rozejmu.
Czytaj także: Sekretarz generalny ONZ: “Bezprecedensowa i niezrównana” liczba ofiar wśród cywilów w Strefie Gazy
Rosyjski przywódca zaapelował o niedopuszczenie do wciągania innych państw w wojnę na Bliskim Wschodzie i rozszerzenie konfliktu.
Nazwał także nowy format nadzwyczajnych spotkań online przywódców krajów BRICS, zaproponowany przez prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosę jako obiecujący.
Format ten powstał w 2006 roku i początkowo obejmowała Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki. 24 sierpnia przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację końcową 15 szczytu formatu. Oficjalnie zaproszono do niego Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Iran, Argentynę, Egipt i Etiopię. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku. Kilkadziesiąt innych państw wyraża wolę przystąpienia do BRICS.
Dzień wcześniej uczestnicy szczytu zatwierdzili procedurę rozszerzania organizacji – dokument określający postanowienia i zasady, a także tryb rozpatrywania wniosków krajów pragnących zostać członkami BRICS. Nie upubliczniono jednak, jakie zasady zostały sformułowane w dokumencie.Prezydent Rosji zapowiedział, że jednym z celów formatu jest odejście od dolara w rozliczeniach handlowych.
ria.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!