Dokumentalny film o sposobie funkcjonowania niektórych elementow lobby izraelskiego w USA miał pierwotnie być emitowany przez katarską telewizję Al Jazeera.

Film The Lobby – USA został nakręcony przez telewizję Al Jazeera w latach 2016-2017, lecz jego emisja została wstrzymana po tym, jak Katar znalazł się pod silną presją lobby izraelskiego w USA. “Chociaż dyrektor generalny Al Jazeera twierdził w ubiegłym miesiącu, że z filmem wiązą się problemy prawne, jego twierdzenia zostały całkowicie podważone przez jego własnych dziennikarzy” – informuje EI.

W kwietniu, Syjonistyczna Organizacja Ameryki (ZOA) ogłosiła, że jej szef, Morton Klein, przekonał katarskiego władcę Emira Tamima bin Hamada Al Thaniego do zrezygnowania z emisji filmu. W swoim oświadczeniu, Al Jazeera podważyła narrację ZOA, iż telewizja została zmuszona do anulowania emisji filmu. ZOA nazwała film “zaciekle antysemickim”. Organizacja podaje, że Klein “odbył liczne, wyczerpujące i długie spotkania w Dosze, w Katarze, z emirem i innymi czołowymi urzędnikami Kataru.”

W rolę dziennikarza śledczego w filmie wcielił się niejaki „Tony”. „Film ujawnia wysiłki Izraela i jego lobbystów na rzecz szpiegowania, oczerniania i zastraszania obywateli USA, którzy popierają prawa człowieka Palestyńczyków, zwłaszcza ruch BDS – bojkotu, dezinwestycji i sankcji. Ukazuje, jak działające jak tajna organizacja Ministerstwo Spraw Strategicznych, prowadzi ten wysiłek w zmowie z rozległą siecią amerykańskich organizacji. Należą do nich takie organizacje, jak: Israel on Campus Coalition, The Israel Project and the Foundation for Defense of Democracies” – podaje EI.

W trzeciej części filmu przeprowadzono wywiad z Billem Mullenem, profesor amerykanistyki na Purdue University w Indianie i czołowy działacz ruchu BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji, Sankcje). Mullen i jego rodzina znaleźli się na celowniku zorganizowanej “kampanii oszczerstw” ze strony proizraelskich aktywistów, informuje EI.

“Powstało kilka anonimowych stron internetowych zawierających sfabrykowane relacje o molestowaniu seksualnym przez Mullena, rzekomo stworzonych przez studenta. W filmie Mullen opisuje kampanię jako próbę zniszczenia jego małżeństwa. (…) Wydaje się, że kampania oszczerstw została uruchomiona przez agentów Izraela w USA” – podaje EI.

Z kolei w ostatniej części filmu widać, jak Izrael działa przeciwko ruchowi Black Lives Matter w USA. Ruch powstał jako protest przeciwko brutalności policyjnej, która według założycieli, nieproporcjonalnie jest skierowana przeciwko Afroamerykanom. Widać m.in jak konsul generalny Izraela w Atlancie narzeka, że “główny problem dla Izraela dotyczy młodego pokolenia społeczności Czarnych”.

Przedstawiane są również działania organizacji Israel Project jako propagandę skierowaną do amerykańskiej opinii publicznej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: AIPAC – żydowska potęga w Waszyngtonie

kresy.pl / electronic intifada

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply