Rosjanie świętowali Dzień Zwycięstwa [+FOTO]

Ponad 10 mln Rosjan, w tym 700 tys. w samej Moskwie wzięło udział w marszach organizowanych w ramach akcji „Nieśmiertelny pułk” upamiętniającej uczestników tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Marsze tradycyjnie odbyły się w Dzień Zwycięstwa obchodzony w Rosji 9. maja.

O skali „Nieśmiertelnego pułku” poinformowała agencję Interfax rzeczniczka rosyjskiego MSW Irina Wołk. Według niej w całej Federacji Rosyjskiej odbyło się 3700 marszów, w których udział wzięło ponad 10 mln ludzi.

Rosyjskie MSW podawało wcześniej, że na „Nieśmiertelnym pułku” w Moskwie pojawiło się około 700 tys. osób. Było to mniej niż przed rokiem (wówczas marsz zgromadził 1 mln uczestników), ponieważ część chętnych odstraszyła burzowa pogoda. W tegorocznym marszu wzięli udział prezydent Rosji Władimir Putin i mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Wcześniej na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się tradycyjna wojskowa defilada, w której uczestniczyło 13 tys. żołnierzy i 130 pojazdów wojskowych. Z powodu niesprzyjającej pogody zrezygnowano z powietrznej części parady.

Jak pisaliśmy, 9. maja to jedno z najważniejszych dla rosyjskich władz świąt państwowych. Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę drugiego podpisania przez aktu kapitulacji III Rzeszy, ma przypominać o roli Związku Radzieckiego w zwycięstwie nad Niemcami. Jak zauważono, w tym roku na defiladzie nie pojawiła się głowa żadnego obcego państwa. Na honorowym miejscu znalazł się były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Marsze „Nieśmiertelnego pułku” odbyły się również na Ukrainie. Według ukraińskiej policji odbyło się 1400 takich demonstracji, w których wzięło w sumie udział 700 tys. uczestników. Najwięcej osób, około 50 tys., naliczono w Kijowie, a także w Dnieprze, Odessie i Zaporożu. Policja zarejestrowała 33 przypadki wykorzystania zabronionych symboli, w tym 13 przypadków użycia wstążki św. Jerzego.

W trakcie marszów „Nieśmiertelnego pułku” ich uczestnicy niosą fotografie członków swoich rodzin, którzy brali udział w wojnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Interfax / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz