Stany Zjednoczone przejęły północnokoreański statek handlowy, który łamał sankcje nałożone na Koreę Północną. Jest to pierwszy taki przypadek.

Jak podał w czwartek amerykański Departament Sprawiedliwości, statek Wise Honest był jednym z największych masowców używanych przez Pjongjang. Korea Północna używała go do nielegalnego eksportu węgla i importu do kraju ciężkich maszyn. Płatności za konserwację, wyposażenie i innowacje Wise Honest były dokonywane w dolarach amerykańskich poprzez nieświadome tego amerykańskie banki. Departament Sprawiedliwości uznał, że takie postępowanie narusza prawo USA i rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

„Nasze biuro odkryło proceder Korei Północnej umożliwiający eksport wysokiej jakości węgla do zagranicznych nabywców przy ukrywaniu pochodzenia ich statku Wise Honest. Program ten nie tylko pozwolił Korei Północnej na uniknięcie sankcji, ale Wise Honest był również wykorzystywany do importu ciężkich maszyn, co pomagało w poszerzaniu możliwości Korei Północnej i kontynuowaniu uchylania się od sankcji. Poprzez to przejęcie udało się nam znacznie zakłócić ten cykl.” – mówił Geoffrey S. Berman z Departamentu Sprawiedliwości.

Statek został przejęty na początku kwietnia 2018 roku przez indonezyjskie władze morskie. Na jego pokładzie odkryto 25,5 tys. ton węgla o wartości około 3 mln dolarów. Teraz statek zmierza w kierunku wód terytorialnych USA i jak powiedziano w Departamencie Stanu, jest aresztowany przez ten kraj i „wyłączony z użytkowania”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk rakietowy

Kresy.pl / justice.gov
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz