Szef nacjonalistycznego Jobbiku, największej węgierskiej partii opozycyjnej, Tamás Sneider przyjechał w ostatnich dniach z wizytą na leżące w granicach państwa ukraińskiego Zakarpacie. Według ukraińskich mediów polityk mówił o perspektywie otrzymania przez ten region autonomii.

Jak podał w czwartek ukraiński portal Mukachevo.net, Sneider pojechał z prywatną wizytą w okolice Berehowa (Beregszász), miasta licznie zamieszkiwanego przez Węgrów. Jak mówił, zaprosili go mieszkańcy wsi Wary zaniepokojeni wysypywaniem na drogę odpadami z miejscowej kopalni złota, które ich zdaniem mogą zawierać metale ciężkie. Szef Jobbiku obiecał zrobić, co w jego mocy, by uchronić ich przed promieniowaniem, w tym zainteresować sprawą węgierską prasę. Mukachevo.net zaznaczyło przy tym, że nie stwierdzono, by odpady były radioaktywne, a inwestor obiecał wywieźć je do połowy maja.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według ukraińskiego portalu Tamás Sneider wyraził też opinię, iż w długiej perspektywie dobrym rozwiązaniem byłoby uzyskanie przez Zakarpacie autonomii, aby najważniejsze sprawy były rozwiązywane od razu na miejscu, bez czekania na decyzje w Kijowie. Politykowi chodziło o autonomię terytorialną i gospodarczą.

Przypomnijmy, że Sneider już w 2018 roku wspominał o autonomii Zakarpacia. Zarzucając rządowi Orbana, że jest nieskuteczny we wspieraniu Węgrów zamieszkujących Siedmiogród w ich dążeniu do autonomii, wspomniał w tym kontekście także Zakarpacie.

CZYTAJ TAKŻE: SBU podejrzewa węgierską fundację z Zakarpacia o separatyzm

Kresy.pl / mukachevo.net

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz