Szef nacjonalistycznego Jobbiku, największej węgierskiej partii opozycyjnej, Tamás Sneider przyjechał w ostatnich dniach z wizytą na leżące w granicach państwa ukraińskiego Zakarpacie. Według ukraińskich mediów polityk mówił o perspektywie otrzymania przez ten region autonomii.

Jak podał w czwartek ukraiński portal Mukachevo.net, Sneider pojechał z prywatną wizytą w okolice Berehowa (Beregszász), miasta licznie zamieszkiwanego przez Węgrów. Jak mówił, zaprosili go mieszkańcy wsi Wary zaniepokojeni wysypywaniem na drogę odpadami z miejscowej kopalni złota, które ich zdaniem mogą zawierać metale ciężkie. Szef Jobbiku obiecał zrobić, co w jego mocy, by uchronić ich przed promieniowaniem, w tym zainteresować sprawą węgierską prasę. Mukachevo.net zaznaczyło przy tym, że nie stwierdzono, by odpady były radioaktywne, a inwestor obiecał wywieźć je do połowy maja.

Według ukraińskiego portalu Tamás Sneider wyraził też opinię, iż w długiej perspektywie dobrym rozwiązaniem byłoby uzyskanie przez Zakarpacie autonomii, aby najważniejsze sprawy były rozwiązywane od razu na miejscu, bez czekania na decyzje w Kijowie. Politykowi chodziło o autonomię terytorialną i gospodarczą.

Przypomnijmy, że Sneider już w 2018 roku wspominał o autonomii Zakarpacia. Zarzucając rządowi Orbana, że jest nieskuteczny we wspieraniu Węgrów zamieszkujących Siedmiogród w ich dążeniu do autonomii, wspomniał w tym kontekście także Zakarpacie.

CZYTAJ TAKŻE: SBU podejrzewa węgierską fundację z Zakarpacia o separatyzm

Kresy.pl / mukachevo.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz