Zdaniem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy są podstawy do uznania, że główna węgierska organizacja dostarczająca pomoc finansową zakarpackim Węgrom finansuje separatyzm.

Węgierska fundacja Zakarpackie Centrum Rozwoju Gospodarczego „Egán Ede” poinformowała we wtorek na swojej stronie internetowej, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi w jej sprawie postępowanie związane z podejrzeniem o separatyzm. – podał portal zaxid.net.

Fundacja „Egán Ede” mocno potępia fakt, iż Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła sprawę karną przeciw fundacji z podejrzeniem o separatyzm. Oburza nas, że Ukraina, która zmierza do Unii Europejskiej, widzi niebezpieczeństwo dla swojej integralności terytorialnej w pomocy, która przychodzi ze strony UE. – napisano w oświadczeniu dodając, że działania SBU są „kolejnym napadem na węgierską mniejszość na Zakarpaciu”.

Jak ustalił portal Mukachevo.net. SBU na razie nie chce komentować sprawy. O jej szczegółach portal dowiedział się z postanowienia sądu w Użhorodzie. Wynika z niego, iż obecnie toczy się tzw. dochodzenie przedsądowe. We wniosku do sądu SBU napisała m.in., że „są wystarczające podstawy, by uważać, że pod pozorem pomocy finansowej podmiot gospodarujący finansuje nielegalne projekty (włącznie z szerzeniem separatystycznych nastrojów w obwodzie zakarpackim)”. Sprawę wszczęto na podstawie danych Państwowej Służby Monitoringu Finansowego Ukrainy, który uznał, że w latach 2016-17 „Egán Ede” finansował osoby fizyczne i prawne na terytorium Ukrainy na sumę przewyższającą 18 tys. nieopodatkowanego minimalnego dochodu [ok. 1,2 mln dolarów – red.] „w celu zmiany granic terytorium i granicy państwowej Ukrainy”. Na podstawie tychże informacji SBU poprosiła sąd o dostęp do danych z rachunków bankowych fundacji, które stanowią tajemnicę bankową. Sąd częściowo przychylił się do wniosku SBU.

W swoim oświadczeniu fundacja „Egán Ede” zapewniła, że działa zgodnie z ukraińskim prawem.

Jak twierdzi Zaxid.net, Fundacja ” Egán Ede” jest główną organizacją, poprzez którą Węgry zapewniają materialne wsparcie dla zakarpackich Węgrów, w szczególności przez program pożyczkowy w ramach tak zwanego planu Egana. Do tej pory Węgry przekazały na Zakarpacie wsparcie na poziomie 100 milionów euro.

Na Ukrainie mieszka około 200 tys. etnicznych Węgrów. Zakarpacie do 1920 r. przez kilkaset lat było częścią Królestwa Węgier.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski rząd przygotowuje wsparcie dla Węgrów na Zakarpaciu

Kresy.pl / zaxid.net / mukachevo.net

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply