Norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt ogłosiła w piątek, że jej kraj przystępuje do szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji – poinformowała agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała agencja prasowa Unian, norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt ogłosiła w piątek, że jej kraj przystępuje do szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji.

„Współpracujemy z UE nad sankcjami wobec Rosji, aby pomóc wywrzeć presję na rząd i elitę kraju. Zakazujemy teraz importu ropy, która była transportowana drogą morską z Rosji do Norwegii” – powiedziała minister na konferencji prasowej.

Zakaz importu rosyjskiej ropy już obowiązuje, ale rząd norweski przewidział dwa okresy przejściowe: dla ropy naftowej do 5 grudnia 2022 roku i dla produktów naftowych do 5 lutego 2023 roku.

„Jesteśmy po stronie UE w sprawie sankcji wobec Rosji, aby utrzymać presję na rząd kraju i elity notowane na giełdzie. Teraz zakazujemy importu ropy naftowej transportowanej drogą morską z Rosji do Norwegii” – powiedziała minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt. „Sankcje zaostrzyły się w kilka rund. Wraz z zakazem importu ropy, ograniczeniami dla kilku dużych banków i zakazem wielu innych towarów, które mogą mieć wpływ na zdolności wojskowe Rosji, możliwość handlu z Rosją jest bardzo ograniczona” – podkreśliła minister spraw zagranicznych.

Wcześniej, również Szwajcaria poparła decyzję Unii Europejskiej o przyjęciu szóstego pakietu sankcji, w tym embarga na ropę naftową, wobec Rosji i Białorusi, ogłosił rząd w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

„10 czerwca Rada Federalna podjęła decyzję o przyjęciu nowych sankcji UE wobec Rosji i Białorusi” – czytamy w oświadczeniu. Zgodnie z oświadczeniem rząd polecił Federalnemu Departamentowi Spraw Gospodarczych „dostosowanie rozporządzenia w sprawie środków w związku z sytuacją na Ukrainie”.

Rząd „zatwierdził sankcjonowanie ponad 100 dalszych osób i podmiotów rosyjskich i białoruskich. Szwajcarska lista osób i podmiotów objętych sankcjami jest więc identyczna z listą UE” – podał rząd.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply