W przyszłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie oceni spełnienie przez rząd Donalda Tuska tzw. praworządnościowych kamieni milowych, co umożliwi wypłatę ponad 6 mld euro i otworzy drogę do otrzymania całej puli z KPO i środków spójnościowych, łącznie nawet 136 mld euro – podaje RMF FM.

Według ustaleń RMF FM, w piątek 23 lutego br. szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ma poinformować o odblokowaniu pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

„(…) pozytywna ocena KE otwiera naszemu krajowi dostęp nie tylko do 60 mld euro z KPO, ale i 76 mld euro dla regionów z polityki spójności. W sumie Polska może więc liczyć na 136 mld euro” – informuje stacja.

 

Jak podaje RMF FM, formalnie KE wyda pozytywną ocenę w przyszłym tygodniu. Będzie dotyczyć pierwszego złożonego przez premiera Donalda Tuska wniosku z 15 grudnia ub. roku o wypłatę 6,3 mld euro. Komisja ma pozytywnie ocenić spełnienie przez Polskę tzw. praworządnościowych kamieni milowych. Dotyczą one głównie niezawisłości sądownictwa, „a konkretnie zniwelowania skutków tzw. ustawy kagańcowej”. Podstawą do tego jest opracowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara plan działań ws. „przywrócenia praworządności w Polsce”.

Czytaj także: Tusk nie załatwił w Brukseli dodatkowych środków dla Polski z KPO. „Może to zająć nawet kilka miesięcy”

Spotkanie unijnych komisarzy zaplanowano na przyszły wtorek, ale wstępnie, ponieważ wciąż „dopracowywane są drobne szczegóły i terminy są bardzo napięte”. Najpewniej decyzja zostanie podpisana w czwartek 29 lutego. Następnie Rada UE ma miesiąc na akceptację. Tym samym, pieniądze powinny trafić do Polski na początku kwietnia.

Według RMF FM, pozytywna ocena ma otworzyć Polsce możliwość dostępu do całej puli środków z KPO. To łącznie 60 mld euro, z czego 35 mld euro stanowią pożyczki, a 25 mld euro dotacje. Stacja potwierdza zarazem, że wciąż konieczne będzie spełnienie wymagań Brukseli „w postaci reform i inwestycji”. Wiadomo też, że Polska zmierza złożyć w tym roku dwa razy po dwa wnioski o wypłaty. Dany kraj może składać wnioski tylko dwa razy do roku.

Ponadto, według informacji uzyskanych przez RMF FM wkrótce mogą zostać odblokowane środki z funduszy spójnościowych, opiewające na 76 mld euro. Wstrzymano je również w związku z uwagami KE w kwestii niezależności sądownictwa w Polsce. Rząd Tuska w grudniu zmienił dotychczasową ocenę i zapewnił, że Polska spełniała warunek związany w Karcie Praw Podstawowych. Według nieoficjalnych informacji, decyzja ws. tych środków regionalnych może zapaść już w przyszłym tygodniu. Miałoby to być „pójcie na rękę” rządowi w Warszawie.

„Pozytywna ocena KE ws. pierwszej płatności otworzy Polsce dostęp do środków z KPO i funduszy regionalnych, czyli do 136 mld euro” – podaje radio RMF FM.

Przeczytaj: Leszek Miller: najważniejszym kamieniem milowym była zmiana rządu w Polsce

Przypomnijmy, że składając w Brukseli polski KPO pod koniec 2022 roku, ówczesny rząd PiS zgodził się na tzw. kamienie milowe. Znalazły się wśród nich warunki dotyczące polskiego sądownictwa, a także m.in. nowy podatek dla właścicieli samochodów, wysłanie na orbitę pierwszego polskiego satelity, niższe pensje dla milionów Polaków oraz płatne drogi w kraju.

Dodajmy, że jeden z kamieni milowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy przewiduje wprowadzenie opłaty rejestracyjnej i podatku od własności pojazdów spalinowych zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”. Tym samym, według zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska, Krzysztof Bolesta, w ramach KPO mniej więcej za rok wejdzie w życie opłata rejestracyjna od aut spalinowych, a w 2026 r. – podatek od własności pojazdów spalinowych.

PRZECZYTAJ: Nowe podatki, płatne drogi i polski satelita – kamienie milowe KPO

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply