Słowenia skieruje w nadchodzącym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, w celu uruchomienia procedury uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Chorwacji w związku ze sporem terytorialnym.

Informację o skierowaniu pisma podał w czwartek słoweński premier Miro Cerar po nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Dodał, że w tej sprawie uzyskano jednomyślne poparcie parlamentu. Jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy zachować w tej sprawie jedność – oświadczył Cerar.

Według werdyktu Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze z 29 czerwca 2017 r. Słowenia otrzymała 80 proc. powierzchni Zatoki Pirańskiej na Adriatyku. Przyznał także dostęp do wód międzynarodowych przez wody chorwackie, jednocześnie pozostawiając Chorwacji kontrolę nad częścią zatoki.

ZOBACZ TAKŻE: Słowenia domaga się od Chorwacji zwrotu długów

Tuż po wydaniu werdyktu władze Chorwacji oświadczyły, że nie zamierzają wcielić go w życie. Odrzuciły także apel Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Agencja dpa wskazuje, że po otrzymaniu pisma Słowenii Komisja Europejska będzie miała trzy miesiące na zajęcie stanowiska. Cerar zapowiedział już, że jeżeli do tego nie dojdzie, Słowenia zaskarży Chorwację do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply