Premier Morawiecki chce uspokoić eurokratów, grożących Polsce sankcjami, ustępstwami w kwestii polityki klimatycznej. – twierdzi RMF FM.

Radio RMF FM dotarło do projektu końcowych wniosków rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE w Brukseli. Jak twierdzi to medium, w zamian za obietnicę konstruktywnego podejścia Polski do unijnej polityki dotyczącej ocieplenia klimatu, w dokumencie wymieniono Katowice jako miejsce przeprowadzenia przyszłorocznej konferencji klimatycznej. Według krakowskiego radia ugodowej postawie ws. klimatu towarzyszą jednak sygnały, że polski rząd chce za to uzyskać ustępstwa eurokratów w sprawie oskarżeń o naruszanie w Polsce zasad praworządności.

Jak podaje brukselska korespondentka RMF FM, Polska ma zobowiązać się na szczycie do przyjęcia kolejnych klimatycznych regulacji UE, które, jak twierdzi, nie są zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Wcześniej, w listopadzie, Polska wstrzymała się od głosu podczas głosowania nad reformą europejskiego systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2. Według radia pomysłodawcą takiej taktyki jest właśnie Mateusz Morawiecki.

Nie jest jednak jasne, czy Bruksela pójdzie na ustępstwa w kwestii praworządności w Polsce. Jak powiedział RMF FM anonimowy dyplomata dużego unijnego kraju, kwestia zastosowania artykułu 7 (nałożenia na Polskę sankcji) może okazać się „kwestią zasad”.

Przypomnijmy, że 15. listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. W dokumencie poddano Polskę ostrej krytyce. Skrytykowano m.in. projekty zmian w systemie sądownictwa i wycinkę Puszczy Białowieskiej. Wezwano do potępienia przez polskie władze Marszu Niepodległości. W rezolucji znalazł się nawet apel o dopuszczenie do sprzedaży bez recepty pigułek „dzień po”oraz żądanie potępienia „ksenofobicznego i faszystowskiego” Marszu Niepodległości. Rezolucja otwiera drogę do uruchomienia artykułu 7 Traktatu o UE, pozwalającego na wprowadzenie sankcji na kraj członkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki w expose: mój rząd będzie rządem kontynuacji [+VIDEO]

Kresy.pl / rmf

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply