Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose.

Na początku wygłoszonego we wtorek przemówienia programowego Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jego rząd będzie rządem kontynuacji. „Będziemy kontynuowali nasze programy społeczne” – zapowiedział. Podkreślał także, że jego ekipa będzie unikała skrajności ideologicznych. „daleko nam do liberalizmu i równie daleko nam do socjalizmu” – mówił. Wskazywał na wagę tradycji, tożsamości i narodowej suwerenności.

Jako pierwsze i „arcyważne” zadanie rządu Morawiecki wskazał poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Zapowiedział podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu kilku lat. Premier chciałby także powstania Narodowego Centrum Onkologii oraz narodowego programu leczenia chorób serca. Obiecywał uszczelnienie systemu finansowania służby zdrowia.

W sferze ochrony środowiska Morawiecki zapowiedział walkę ze smogiem. Osoby, których nie stać na opalanie domów czystym paliwem zostaną wsparte przez państwo. Jednocześnie wskazał, że węgiel jest i pozostanie podstawą polskiej energetyki, choć chciałby zadbać o rozwój alternatywnych źródeł energii. Premier zapowiedział także, że rząd zastosuje się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Bronił jednak działań leśników mówiąc, że ich działania miały na celu ochronę Puszczy.

Dużą wagę Morawiecki przywiązał do rozwoju infrastruktury. Wspominał o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, odbudowie portów morskich i budowie tunelu między Świnoujściem a lądem stałym. Oprócz dokończenia dróg ekspresowych obiecywał inwestycje w rozwój Polski lokalnej. Zapowiedział też utworzenie w Polsce hubu gazowego, który będzie zaopatrywał także kraje sąsiednie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Morawiecki skrytykował utrwalony przez III RP model kapitalizmu.

Przez ostatnie 25 lat uzależniliśmy się od zagranicznego kapitału – mówił premier. Stoimy w obliczu gigantycznego wyzwania. Ten temat tabu stał się prawdą oczywistą. Mimo że bardzo dużo produkujemy, to nie wszystko, co wytwarza polska gospodarka, zostaje w naszych portfelach. To efekt błędnego modelu, który przyjęliśmy w III RP – uważa Morawiecki, który podkreślił, że Polska powinna przejść od „kapitalizmu konsumpcji na kredyt do kapitalizmu oszczędności”. Wskazywał na wagę sprawnych i sprawiedliwych sądów dla możliwości uczciwego prowadzenia biznesu. Zapowiedział położenie nacisku na nauczanie branżowe, innowacyjność i cyfryzację.

W kwestiach polityki społecznej premier obiecał wyrównywanie nierówności, inwestycje w żłobki i przedszkola w każdej gminie, politykę „zero tolerancji” dla przemocy w rodzinie, a także starania o równe szanse dla kobiet. Kolejną socjalną obietnicą Morawieckiego była zapowiedź pomocy seniorom i niepełnosprawnym, w tym poprzez likwidację barier architektonicznych.

Rząd Morawieckiego ma być rządem kontynuacji także w kwestii polityki zagranicznej.

Nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych. Coraz częściej jednak w Unii ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, tylko silniejszy, to jest niesprawiedliwe. Kochana Europa, polski kawałek na pewno pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno go umieszczać niewłaściwą stroną, albo wbijać na siłę. – mówił Morawiecki krytykując nieudany program relokacji uchodźców. Premier zapowiedział także, że „NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa; a USA naszym głównym sojusznikiem”. Oprócz tego wspomniał o kontynuacji „integracji państw naszego regionu” i dbaniu o nasze interesy w Azji.

[AKTUALIZACJA 13.12.2017: Premier krótko wspomniał również o polskiej polityce wschodniej, odnosząc się do relacji z Ukrainą i Litwą, a także z Gruzją. Podkreślił wolę powrotu do „prawdziwego, strategicznego partnerstwa na wschodzie”]

PRZECZYTAJ: „Polska chce wrócić do strategicznego partnerstwa z Ukrainą”. Ukraińskie media o expose Morawieckiego

Swoje expose premier Morawiecki zakończył akcentem koncyliacyjnym.

Można i trzeba się spierać. Spór tak, wojna nie – mówił premier. Ufam, że stać nas na porozumienie i kompromis, tak jak naszych dziadów stać było na to przed stu laty. Nie jesteśmy albo biali, albo czerwoni, jesteśmy biało-czerwoni, czas wreszcie odrzucić te zabójcze podziały. Zjednoczmy naszą Polskę, tylko z wami rodacy się to uda – wzywał Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent przyjął dymisję rządu Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz