Ukraińskie media zwróciły uwagę na wczorajsze expose premiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślają, że mówił on o chęci powrotu Polski do „prawdziwego, strategicznego partnerstwa na wschodzie” i o pogłębianiu relacji z Ukrainą, Litwą i Gruzją.

Podczas wtorkowego expose, premier Mateusz Morawiecki odniósł się m.in. do kwestii polityki zagranicznej, głównie w kontekście relacji z UE i w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Krótko wspomniał również o polskiej polityce wschodniej, odnosząc się do relacji z Ukrainą i Litwą, a także z Gruzją. W tym kontekście mówił o „prawdziwym”, strategicznym partnerstwie na Wschodzie.

– Chcielibyśmy wrócić też do prawdziwego, strategicznego partnerstwa na wschodzie. Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość powiedział Morawiecki. – Chociaż do tanga trzeba dwojga – dodał.

PRZECZYTAJ: Morawiecki w expose: mój rząd będzie rządem kontynuacji [+VIDEO]

Na tę wypowiedź zwróciły uwagę ukraińskie media. Agencja Ukrinform napisała, że „Polska chce powrócić do prawdziwego, strategicznego partnerstwa ze swoimi wschodnimi partnerami, w szczególności z Ukrainą, Litwą i Gruzją, i nadać im nową jakość”. Cytuje również wypowiedź Morawieckiego. Ponadto, ukraińska agencja zwróciła uwagę, że nowy premier Polski podkreślił, że NATO jest fundamentem bezpieczeństwa Polski, a USA są jej głównym sojusznikiem. Odnotowano też słowa nt. kontynuacji polityki Warszawy w kwestii jednoczenia krajów regionu w ramach Grupy Wyszehradzkiej i projektu Trójmorza. Ponadto zaznaczono również, że Morawiecki sprzeciwia się koncepcji Europy dwóch prędkości, a w kontekście Rosji podkreśla znaczenie i konieczność uniezależnienia energetycznego.

Na podstawie depeszy Ukrinform o „chęci powrotu do strategicznego partnerstwa” z Ukrainą, a także Litwą i Gruzją, wypowiedź premiera Morawieckiego cytowały liczne ukraińskie media, w tym duże i znaczące. M.in. portale stacji TSN, 112 Ukraina czy Kanału 24, a także „Ukraińska Prawda”, Censor, Espresso TV, Zaxid.net czy tyzhden.ua. Wszystkie one w tytułach lub w pierwszych akapitach podkreślały, że Polska chce powrócić do strategicznego partnerstwa z Ukrainą. Niektóre, jak np. Espresso.tv, Gazeta.ua czy stacja 112 UA, pisały już w tytułach, że „Nowy premier Polski chce powrócić do strategicznego partnerstwa z Ukrainą”. Większość w tytułach koncentrowała się na „pogłębianiu relacji z Ukrainą”. Z kolei agencja Unian w oficjalnej depeszy przypomina słowa polskiego premiera, że „do Tanga trzeba dwojga”, zwracając uwagę na jego deklarację ws. pogłębiania relacji z Kijowem. Jednocześnie zwrócono uwagę na to, że Morawiecki mówił o bliskiej współpracy jego rządu z Polonią i Polakami za granicą.

Wcześniej, ukraińskie media w krytycznym tonie odnotowały słowa nowego polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z jego wywiadu dla TV Trwam. Podkreślano, że „już pierwszego dnia” mówił na temat ludobójstwa na Wołyniu i „uchodźców z Ukrainy”.

Wczoraj przed północą premier Mateusz Morawiecki i jego gabinet otrzymali od Sejmu wotum zaufania, dzięki głosom PiS i koła Wolni i Solidarni. Cała opozycja zagłosowała przeciw nowemu rządowi.

IAR / Ukrinform / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Powrócić do strategicznego partnerstwa z Ukrainą ??? Ciekawe jak będzie ono wyglądało ? Bo przecież banderowcy z dnia na dzień nie wyrzekną się morderców Polaków.Zaczynam się obawiać tego ,że ten powrót będzie oznaczał już nie tylko pozycję klęczącą ,ale pełzającą ?!

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Giedroyciowskie rojenia w zarzyganym, neobanderowskim wydaniu. Pogłębiaj sobie relacje, pogłębiaj, przyjdzie kryska na matyska. Bankster mateuszek jeżeli się go nie powstrzyma, już się postara o plan zalania Polski ukrami, a indoktrynowane metodycznie społeczeństwo będzie się temu przyglądać. Żeby nie było za późno na reakcję.

 3. Tutejszym
  Tutejszym :

  Panowie, litości.
  Ukraińcy mówią że premier chce.
  Ale czy premier RP wie, że on tego chce.
  Stan na dzień dzisiejszy: Ukraińcy mówią,
  poniektórzy dyskutanci na kresy.pl już to wiedzą, już to powtarzają.
  Banderyzm i zakaz poszukiwań grobów pomordowanych Polaków
  są ścianą od której odbijają się banderowskie poszczekiwania.
  A kolejne wybory w RP już za pasem…