Departament Stanu USA uważa, że wysoka kara dla nadawcy programu TVN 24 to uderzenie w wolność mediów.

W wydanym we wtorek oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert wyraziła zaniepokojenie z powodu nałożenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kary 1,479 mln złotych na TVN za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie w grudniu 2016 roku. Zdaniem amerykańskiego resortu spraw zagranicznych stanowi to uderzenie w wolność mediów.

Stany Zjednoczone są zaniepokojone decyzją Polski o ukaraniu prywatnego nadawcy TVN za rzekome uprzedzone relacjonowanie demonstracji przy parlamencie w grudniu poprzedniego roku. Decyzja ta wydaje się być podważaniem wolności mediów w Polsce, która jest bliskim sojusznikiem i zaprzyjaźnioną demokracją. Wolne i niezależne media są niezbędne dla silnej demokracji. Jak powiedział sekretarz Tillerson, „społeczeństwa zbudowane na dobrym rządzeniu, silnym społeczeństwie obywatelskim oraz na otwartych i wolnych mediach są bardziej dostatnie, stabilne i bezpieczne”. – napisano w komunikacie.

Jednocześnie amerykańska dyplomacja wyraziła przekonanie, że Polska jest zdolna do zapewnienia i poszanowania niezakłóconego funkcjonowania instytucji demokratycznych.

Kara dla TVN wywołała także reakcję szefa liberałów w Parlamencie Europejskim Guya Verhofstadta. Na konferencji prasowej we wtorek powiedział on, że jest to powód, aby przyspieszyć wdrażanie rezolucji PE dotyczącej zastosowania wobec Polski artykułu 7 układu o Unii Europejskiej, czyli nałożenie sankcji wobec Polski. Verhofstadt także wyraził nadzieję, że sytuacja w Polsce się poprawi, ale, jak powiedział, „na razie nie widać oznak, żeby tak się działo”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o nałożeniu na telewizję TVN kary finansowej o wysokości 1,479 miliona złotych, w konsekwencji oceny przekazu stacji na temat blokady Sejmu w grudniu zeszłego roku. Doszło wówczas do kryzysu politycznego związanego z zablokowaniem przez posłów opozycji mównicy sejmowej, a w związku z tym zablokowaniem prac izby parlamentarnej. Posłowie opozycji wezwali wówczas swoich sympatyków do blokady Sejmu z zewnątrz. Zwolennicy opozycji podjęli próby uniemożliwienia posłom partii rządzącej opuszczenia Sejmu. Niektórzy z nich symulowali obrażenia jakich mieli doznać na skutek interwencji policji. Doszło do wulgarnych ataków słownych pod adresem części parlamentarzystów. Zdaniem KRRiT „Spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”. Spółka zapowiedziała złożenie odwołania od decyzji KRRiT.

Kresy.pl / state.gov / TVP Info

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Ussmańcom zbytnio się nie dziwię-ostatecznie to właściciel TVN-u.Hegemon nie od dziś na krzewienie wolności i demokracji za kasę choruje,a tu nieco jej ubywa.Ussmańska agentura zawsze jest zaniepokojona gdy inny,chociaż uprawniony,jej wersję „wolności mediów” na swym podwórku prostuje-zawsze jest pytanie:jak on śmie?!Dla umocnienia swej argumentacji ta agentura nawet w duperelę Departament Stanu włącza.Postawa psychcznego kolonialisty Guya Verhofstadta jest jednak bardziej irytująca,ten bowiem działania sprzeczne z polskim prawem sugeruje.Przerośnięta ambicja Guya na prawie kolonialnym swego króla i mentora Leopolda II-go się wzoruje–ten za za takie przewinienia 8-iu milionom Kongijczyków kończyny przycinał.Psychiczny Guy nie chce być gorszy,znalazł więc lewacką metodę,zbrojną w LGBTI,multi-kulti,muslimów itp,jak 38 mln Polaków wykończyć.