Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział podczas tegorocznej edycji Atlantic Council-Korea Foundation Forum w Waszyngtonie, że administracja Donalda Trumpa jest gotowa na negocjacje z władzami Korei Północnej bez warunków wstępnych.

Jak powiedział Tillerson: „Powiedzieliśmy, że od strony dyplomatycznej jesteśmy gotowi rozmawiać w dowolnym momencie, kiedy Korea Północna chciałaby porozmawiać. Jesteśmy gotowi odbyć pierwsze spotkanie bez warunków wstępnych” – oświadczył Tillerson.

Tillerson wymienił jednak jeden warunek wstępny: okres „ciszy”, w którym Korea Północna nie przeprowadzi testu rakietowego. „Po prostu się spotkajmy i możemy porozmawiać o pogodzie, jeśli chcecie (…) Ale czy możemy przynajmniej usiąść i zobaczyć się twarzą w twarz, a wtedy możemy zacząć układać mapę, mapę drogową tego, do czego być może będziemy skłonni dążyć” – stwierdził Tillerson.

Szef Departamentu Stanu zaznaczył również, że w rozmowach należy zachować realistyczne oczekiwania. „Czymś nierealistycznym jest mówienie, że porozmawiamy tylko wtedy, gdy usiądziecie do rozmów gotowi zrezygnować z waszego programu [atomowego]. Zbyt wiele w ten program zainwestowali, a prezydent jest bardzo realistyczny również w tym zakresie” – powiedział Tillerson.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mattis i Tillerson sprzeciwiali się decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela

Kresy.pl / Breitbart / Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz