Sekretarz obrony James Mattis i sekretarz stanu Rex Tillerson, w trakcie listopadowego spotkania w Białym Domu, przestrzegali prezydenta Donalda Trumpa przed konsekwencjami uznania Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.

Portal “The American Conservative” informuje, że Mattis i Tillerson byli jedynymi w trakcie spotkania, którzy oponowali przeciwko decyzji Trumpa.”Choć prezydent miał uczestniczyć w spotkaniu tylko 15-20 minut, pozostał na nim całą godzinę. Jak poinformował nas oficer wysokiej rangi z Pentagonu, który ma wiedzę na temat spotkania, Trump był nieugięty w dotrzymaniu swojej obietnicy wyborczej, ale został skonfrontowany przez ostrzeżenia ze strony sekretarza obrony Jamesa Mattisa i sekretarza stanu Rexa Tillersona” – podaje portal. Tillerson i Mattis zwracali uwagę, że uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela “zagroziłoby amerykańskim dyplomatom służącym w regionie, osłabiłoby wysiłki administracji na rzecz ożywienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, a także doprowadziłoby do ostrej krytyki, zarówno ze strony krajów arabskich, jak i najważniejszych sojuszników Ameryki w Europie. Trump nie powinien spodziewać się prawie żadnego wsparcia w społeczności międzynarodowej – powiedzieli. Ameryka musiałaby to zrobić sama”.

Według relacji źrodeł “TAC”, Trump wysłuchał ich linię argumentacji, lecz ostatecznie poinformował, że pozostaje przy swojej decyzji “pomimo trudności, które może spowodować”. Co więcej, Trump uznał realność zagrożenia dla bezpieczeństwa amerykańskich dyplomatów, ale zamierzał ostudzić sytuację “powtarzając amerykańskie zapewnienia, że Stany Zjednoczone są przywiązane do rozwiązania dwupaństwowego”. Dodał również, że nie zamierza od razu przenosić amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, co miałoby dodatkowo obniżyć poziom potencjalnego zagrożenia.

Dziennik “The Times of Israel” poinformował, powołując się na telewizję CNN, że również dyrektor CIA Mike Pompeo prywatnie wyraził swój sprzeciw wobec decyzji o Jerozolimie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Mattis był już znany jako zwolennik bardziej zrównoważonych relacji z Izraelem. W 2013 roku, podczas konferencji na temat bezpieczeństwa w Aspen, Colorado, Mattis powiedział: “Każdego dnia, jako dowdóca CentCom [Centralne Dowództwo, odpowiedzialne za obszar Bliskiego Wschdu], ponosiłem  wojskowe konsekwencje, ponieważ Amerykanie byli postrzegani jako stronniczy w popieraniu Izraela, a to hamuje wszystkich umiarkowanych Arabów, którzy chcą być z nami, gdyż nie mogą publicznie poprzeć ludzi, którzy nie okazują szacunku arabskim Palestyńczykom”.

Kresy.pl / The American Conservative / The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply