Centrolewicowy burmistrz Castenaso chciał nadać tradycyjnej szopce bożonarodzeniowej pro-imigranckie przesłanie. Jego działania skrytykował miejscowy biskup.

Burmistrz włoskiego Castenaso koło Bolonii, Stefano Sermenghi, uznał, że w ramach dekoracji tradycyjnej, bożonarodzeniowej szopki w centrum miasta należy zwrócić uwagę na kwestię przyjmowania migrantów. Z tego względu, żłobek zastąpiono gumowym pontonem, nawiązując do sposobu, w jaki do Europy masowo przedostawali się przez morze migranci z Afryki i Bliskiego Wschodu. Wewnątrz pontonu umieszczono też drewnianą figurę Maryi z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Józef stoi obok, przy pontonie.

Burmistrz Castenaso powiedział, że szopka jest ustawiana w mieście od 15 lat. – Tym razem chcieliśmy podkreślić problem związany z przyjmowaniem migrantów – tłumaczy Sermenghi, należący do centrolewicowego ugrupowania politycznego. Jego zdaniem, chciał w ten sposób promować tolerancyjną postawę względem nich.

Przeczytaj: Przez Włochy przeszła fala profanacji i ataków na szopki bożonarodzeniowe

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kontrowersyjna szopka spotkała się z głosami krytyki – w tym również ze strony hierarchów Kościoła. Emerytowany biskup Bolonii, Ernesto Vecchi, w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Resto del Carlino” powiedział, że taka aranżacja, z pontonem zamiast żłóbka, jest „nie na miejscu”. Podkreślił, że centralnym elementem bożonarodzeniowej szopki jest dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie „i to musi być respektowane”. – Najważniejsza część żłóbka nie może być reprezentowana przez łódź – powiedział bp Vecchi.

Biskup dodał, że umieszczenie pontonu w innym miejscu szopki byłoby do przyjęcia – ale nie w jej centrum, na miejscu tradycyjnego żłóbka. Zaznaczył również, że kwestia podejścia do migrantów nie może przesłaniać głównej tajemnicy Bożego Narodzenia:

– Jezus w żłóbku jest znakiem Boga, który był bogaty a stał się dla nas biedny, że Chrystus umarł za nas na krzyżu, a jego Zmartwychwstanie jest również naszym.  Intencje były dobre, ale biada nam, jeśli wypaczamy obraz sceny żłóbka.

Ponadto, mieszkańcy miasta wydają się generalnie podzielać opinię bpa Vecchi. Niektórzy złośliwie wytykali mu, że zamiast pontonu  mógł postawić na środku kosz z pieniędzmi, żeby „zaoferować coś poza ładnymi słowami rzemieślnikom i przedsiębiorcom, którzy oberwali przez kryzys i przez podwojenie podatków przez jego rząd”.

Czytaj również: Hiszpania: burmistrz pozbawił bożonarodzeniową szopkę chrześcijańskich treści

Breitbart.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz