Sejm: jest wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki i jego gabinet otrzymali od Sejmu wotum zaufania, dzięki głosom PiS i koła Wolni i Solidarni. Cała opozycja zagłosowała przeciw nowemu rządowi.

We wtorek późnym wieczorem, po expose Mateusza Morawieckiego i kilkugodzinnej debacie, Sejm w głosowaniu przyjął wotum zaufania dla jego rządu. Za jego powołaniem opowiedziało się 243 posłów. 192 posłów było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość ustawowa wynosiła 231.

Za rządem Morawieckiego głosowali wszyscy obecni posłowie PiS, a także koła Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, ojca nowego szefa rządu oraz dwaj posłowie niezrzeszeni (Jan Klawiter i Piotr Liroy-Marzec). Przeciwko zagłosowała cała opozycja: zarówno PO i Nowoczesna, jak i PSL i Kukiz’15. Podobnie zagłosował też poseł Robert Winnicki.

Nowy premier po udzieleniu wotum zaufania otrzymał od posłów biało-czerwoną wiązankę kwiatów, którą natychmiast przekazał byłej premier Beacie Szydło. Morawieckiemu pogratulował także m.in. Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Wcześniej, na początku wygłoszonego przemówienia programowego Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jego rząd będzie rządem kontynuacji. „Będziemy kontynuowali nasze programy społeczne” – zapowiedział. Podkreślał także, że jego ekipa będzie unikała skrajności ideologicznych. „daleko nam do liberalizmu i równie daleko nam do socjalizmu” – mówił. Wskazywał na wagę tradycji, tożsamości i narodowej suwerenności.

Jako pierwsze i „arcyważne” zadanie rządu, Morawiecki wskazał poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Zapowiedział podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu kilku lat. W sferze ochrony środowiska zapowiedział walkę ze smogiem, a także to, że jego rząd zastosuje się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jednocześnie, bronił jednak działań leśników. Jego zdaniem, ich działania miały na celu ochronę Puszczy.

PRZECZYTAJ: Morawiecki w expose: mój rząd będzie rządem kontynuacji [+VIDEO]

Premier Morawiecki mówił też m.in. o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, odbudowie portów morskich, budowie tunelu między Świnoujściem a lądem stałym i utworzeniu w Polsce hubu gazowego, który będzie zaopatrywał także kraje sąsiednie. Rząd Morawieckiego ma być rządem kontynuacji także w kwestii polityki zagranicznej. – Nie chcemy Unii dwóch prędkości, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych – mówił w Sejmie Mateusz Morawiecki.  Premier zapowiedział także, że „NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa; a USA naszym głównym sojusznikiem”. Oprócz tego wspomniał o kontynuacji „integracji państw naszego regionu” i dbaniu o nasze interesy w Azji.

Dorzeczy.pl / sejm.gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Chcialbym zwrocic uwage na chamskie ataki emerytowanych wspolpracownikow Sluzby Bezpieczenstwa ktorych widzimy na ulicy jako obywatele ( wtedy donosiciele) 3 rp oraz politykow z ugrupowan ktorych wzorem do nasladowania jest hania szmalcowniczka. Hania szmalcowniczka ktora dorobila sie na ukradzionej kamienicy pomordowanej rodzinie zydowskiej ktora zginela w getcie i obozach koncentracyjnych jest jak najbardziej symbolem PO i Nowoczesnej. Partie te gdyby istnialy w czasie drugiej wojny swiatowej ochoczo by pracowaly z Hitlerem-oczywiscie za dobra zaplata. Hania szmalcowniczka jako ikona Po jest najlepszym dowodem na powyzsze stwierdzenie.

  Jezeli ktos byl dzieckiem dzialacza w latach 70-tych i 80-tych a szczegolnie w czasie lat 70-tych to tez z automatu byl przesladowany przez SB. Na wlasnym przykladzie-jako 13-latek dostawalem 50-80 gluchych telefonow dziennie, dostawalem tez bardzo dlugie telefony kiedy ktos dorosly po drugiej stronie mi “nie wierzyl” ze taka i taka osoba nie mieszkala i nie mieszka pod danym numerem telefonu. Mialem tez taka sytuacje ze dorosly w autobusie proponowal mi alkohol etc i wyszedl na przystanku autobusowym na tym samym przystanku i szedl za mna……..ogloszenia w gazecie ze taki i taki zostal aresztowany a to byl moj ojciec etc.
  Wedlug doktryny chrzescijanskiej wszyscy sa rowni ale jest sporo degeneratow ktorzy juz atakuja Mateusza Morawieckiego za to ze “walczyl ” w opozycji. Bedac synem dziecka dzialacza byl na celowniku SB, jej informatorow, co bardziej aktywnych czlonkow partii etc.
  Smiem twierdzic ze Mateusz Morawiecki mogl byc bardziej niszczony jako dziecko dzialacza niz jego ojciec. Mateusz Morawiecki walczyl z definicji, walczyl idac codziennie do szkoly, wspierajac swoich rodzicow, nie wpadajac w chorobe psychiczna, bedac pod naporem represji ze strony SB, TWs, co bardziej aktywnych dzialaczy etc.
  Byloby naprawde dobrym pomyslem dla TVP by nakrecic film dokument o dzieciach dzialaczy Solidarnosci, KOR etc. O tym przez co przechodzili za PRL-u.