Mateusz Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na fotelu Prezesa Rady Ministrów.

Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu złożoną na jego ręce przez premier Beatę Szydło i desygnował na nowego szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas przyjęcia dymisji rządu i powierzenia Mateuszowi Morawieckiemu misji tworzenia nowego gabinetu prezydent podziękował Beacie Szydło za dotychczasową pracę.

…to były ponad dwa lata służby i patrząc, że Polska miała do tej pory od 1989 roku 16 premierów, to tylko trzech z nich urzędowało dłużej niż Pani Premier. Ale myślę, że chyba żaden z nich nie może się szczycić tak trudnymi, a jednocześnie z sukcesem przeprowadzonymi reformami prospołecznymi, jakie przeprowadziła Pani Premier wraz ze swoim rządem. – mówił Andrzej Duda.

Wymieniając sukcesy rządu Szydło prezydent wymienił program 500+, podwyższenie płacy minimalnej i stawki godzinowej, obniżenie wieku emerytalnego i modernizację policji.

I chcę powiedzieć jedno, chociaż jest ten smutny moment, w którym następuje zmiana i ktoś odchodzi z zajmowanego stanowiska: to była, Pani Premier, dobra służba. Wiem, że to był wielki wysiłek, ogromny. Ale może Pani Premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii Rzeczypospolitej będzie Pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem. – chwalił Beatę Szydło Andrzej Duda.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zwracając się do Mateusza Morawieckiego prezydent powiedział, że liczy na współpracę przynajmniej tak dobrą, jak współpraca z Beatą Szydło. Uprzedził go, że jego misja jest „bardzo trudna”, jednak wierzy, że Morawiecki jej podoła. Przypomniał, że do zrealizowania zostało jeszcze wiele obietnic składanych w czasie kampanii wyborczych w 2015 roku.

Jest Pan moim premierem i będę nie tylko za Pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę. I mam nadzieję – tak jak rozmawialiśmy wcześniej – że będziemy rzeczywiście współpracować, że to będzie prawdziwe współdziałanie w najlepszym tego słowa znaczeniu w sensie konstytucyjnym, jakie tylko można wypracować pomiędzy głową państwa a szefem rządu. – powiedział prezydent dodając, że liczy na „wsparcie i wyrozumiałość” w jego kontaktach z ministrami, z którymi prezydent ma merytorycznie i kompetencyjnie najwięcej do czynienia.

CZYTAJ TAKŻE: Winnicki: Morawiecki jako premier to zdecydowanie zmiana na gorsze

Kresy.pl / prezydent.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz