Posłanka PiS Elżbieta Witek została wybrana w piątek na stanowisko marszałka Sejmu. Witek zastąpi na tym stanowisku Marka Kuchcińskiego, który ustąpił z powodu kontrowersji związanych z nadużywaniem przez niego rządowego taboru powietrznego.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, na kandydaturę Witek zagłosowało 245 posłów. Opozycja zgłosiła dwie kandydatki – Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO-KO) i Urszulę Pasławską (PSL). Uzyskały one odpowiednio 135 i 29 głosów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W swoim przemówieniu nowa marszałek zaapelowała o „wyciszenie się” i o prowadzenie w Sejmie sporu na racje, bez używania inwektyw i obrażania. „Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka” – mówiła Witek. Obiecywała, że zrobi wszystko, by posłowie byli jednakowo traktowani i mogli wyrażać swoje zdanie.

Elżbieta Witek jest z wykształcenia historykiem. Pracowała w oświacie, m.in. jako dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim. Od 1980 roku działała w NSZZ Solidarność, w stanie wojennym została aresztowana na 3 miesiące i zwolniona z pracy. Po 1989 roku wróciła do działalności w związku oraz pracy w systemie oświaty. W 2005 roku po raz pierwszy została wybrana do Sejmu z listy PiS w okręgu legnickim. Od tej pory nieprzerwanie zasiada w niższej izbie polskiego parlamentu. Była rzecznikiem rządu Beaty Szydło w latach 2015-2016, pełniła też funkcję szefa gabinetu politycznego premiera w latach 2015-2017. W kwietniu br. zastąpiła na stanowisku szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, wybranego do Europarlamentu. W związku z kandydowaniem przez nią na stanowisko marszałka Sejmu w piątek prezydent Duda odwołał ją na wniosek premiera Morawieckiego z zajmowanej funkcji w rządzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Marek Kuchciński zgodnie z zapowiedzią złożył w piątek rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Została ona złożona pod presją opozycji i części mediów, które dotarły do dokumentów, z których wynikało, że bardzo często podróżował rządowymi samolotami do Rzeszowa, gdzie mieszka, zabierając niekiedy na pokład członków swojej rodziny oraz parlamentarzystów PiS z rodzinami. Marszałek początkowo starał się załagodzić sytuację obiecując pokrycie kosztów podróży członków rodziny, później także przepraszając i deklarując dodatkową wpłatę. W czwartek na wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zapowiedział złożenie dymisji argumentując to oczekiwaniem opinii publicznej.

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zs
  zs :

  PIS utopil sie w developerce – osiagneli „zrownowazony rozwoj” Agenda 2000 ONZ, w ktorym my jestesmy do depopulacji – nas zastapia dzikie zwierzeta.

  Obiecywali od 2005 roku mieszkania a osiagneli rocznie 40 mld zyski – takie zyski, z Polskich rodzin (pokoj dla dziecka kosztuje 200 tys zl + odsetki) musi demoralizowac.

  Spoldzielczosc to takze Ruch Narodowy, wiec „do likwidacji”. Niby wzoruja sie na Izraelu, ktory powstal dzieki spoldzielczosci – juz przed wojna w Polsce przyszlych izraelitow uczono spoldzielczosci i rzemiosl

  PIS osiagnal stan moralny znacznie gorszy od rzadu Gomolki, Gierka, Suchockiej, ktore wyraznie stwierdzily, ze panstwo samo nie wybuduje mieszkan i bedzie emigracja a teraz nawet imigracja.

  W barbarzynskiej Rosji adopcja za granice jest zabroniona – pic na wode oficjalnie.
  Jelcyn korzystal z lekarstw robionych z zarodkow po aborcji – walka o aborcje o stworzenie w Polsce kanalow przerzutu narkotykow (kanalow dla imigrantow z Azji)

  „”Dziewczyki i chłopców Epsteina można podzielić na dwie kategorie: Osoby o autentycznym wieku, oraz te które były podrasowane na młodziutkie nastolatki, ale pełniące role agentów obcych wywiadów. Nikt nie wie, ile ich było.””

  Ta dymisja jest poklosiem afery Epsteina w USA obejmujaca caly region USmenow.