Amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy “nie zmieni rzeczywistości” – oświadczył w niedzielę James David Vance, senator z Partii Republikańskiej.

James David Vance, senator z Partii Republikańskiej i sojusznik byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, wypowiadał się w niedzielę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wyraził opinię, że Stany Zjednoczone nie “produkują dość broni, by wspierać wojny w Europie, na Bliskim Wschodzie i ewentualnie w Azji Południowo-Wschodniej”. Jak dodał, jeśli nowy pakiet zostanie przyjęty, “nie zmieni to zasadniczo rzeczywistości na polu bitwy”.

“Czy możemy wysłać taką ilość broni, jaką wysyłaliśmy przez ostatnie 18 miesięcy? Nie możemy. Bez względu na to, ile czeków wypisuje Kongres USA, jesteśmy w tym ograniczeni” – powiedział. “Myślę, że rozsądnym wyjściem jest wynegocjowanie pokoju” – dodał. 

Vance wyraził opinię, że Rosja, Ukraina, kraje Europy i Stany Zjednoczone mają motywację, aby rozpocząć negocjacje już teraz. 

Przeczytaj: Trump, uważa, że udzielenie pomocy Ukrainie powinno mieć formę pożyczki

We wtorek amerykański Senat zagłosował za przyjęciem ustawy o nadzwyczajnych wydatkach obronnych w wysokości 95 mld dolarów, z czego 60 mld dolarów ma zostać przeznaczone na wsparcie dla Ukrainy, a 14 mld dla Izraela. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, której przewodniczący grozi, że nie podda jej pod głosowanie.

Ustawę przegłosowano po całonocnej debacie, podczas której była zdecydowanie krytykowana przez cześć senatorów Partii Republikańskiej, głównie Randa Paula i Mike’a Lee. Ustawę przyjęto większością głosów 70 do 29. Poparła ją zdecydowana większość demokratów oraz grupa 21 republikanów, na czele z ich liderem w senacie, Mitchem McConnellem. Przeciw było dwóch senatorów Partii Demokratycznej, Jeff Merkley i Peter Welch. Swój sprzeciw uzasadniali głębokim zaniepokojeniem z powodu pakietu wsparcia dla Izraela, w kontekście izraelskich działań zbrojnych w Strefie Gazy. Z tym samych powodów przeciw głosował niezależny senator Bernie Sanders.

Poprzednio uchwalone wsparcie dla Ukrainy wyczerpało się jeszcze w zeszłym roku.

washingtontimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply