Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w poniedziałek, by Rosja rozpoczęła wycofywanie wojsk z terytorium Ukrainy przed Bożym Narodzeniem.

Zełenski wypowiadał się w poniedziałek zdalnie przed uczestnikami szczytu G7. Zwrócił się o dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaapelował, by Rosja rozpoczęła wycofywanie wojsk z Ukrainy przed Bożym Narodzeniem.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że zbliżają się święta, które obchodzą miliardy ludzi na świecie. Podkreślił, że w tym okresie ludzie myślą o pokoju, a nie o wojnie, i proponuje Kremlowi, aby myślał o tym w ten sam sposób.

„Sugeruję, aby Rosja przynajmniej spróbowała udowodnić, że jest zdolna do wyrzeczenia się agresji. Słuszne byłoby rozpoczęcie wycofywania wojsk rosyjskich z uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy w te święta Bożego Narodzenia. Jeśli Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy, zapewnione zostanie zaprzestanie działań wojennych” – oświadczył, cytowany przez 24 Kanal.

Zełenski wezwał przywódców państw G7 do poparcia tego pomysłu. „Okupant musi odejść. To na pewno nastąpi. Nie widzę powodu, dla którego Rosja nie miałaby tego zrobić teraz, w Boże Narodzenie” – wskazał.

Zobacz także: Watykan gotowy do bycia gospodarzem rozmów rosyjsko-ukraińskich

Wyraził opinię, że należy czekać na odpowiedź Moskwy. Jak dodał, odmawiając wycofania wojsk Rosja po raz kolejny udowodni, że „chce kontynuować konfrontację z Ukrainą i całym światem”.

„Jeśli Rosja zgodzi się na ten krok, będzie to dowód na to, że Moskwa naprawdę chce pokoju, o którym na razie tylko mówi” – podkreślił.

Zobacz także: Iran chce sprzedać Rosji rakiety balistyczne Fateh-110. Zmodyfikuje ich zasięg

24tv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz