Atak dronów na rosyjską bazę w Sewastopolu

Według strony rosyjskiej, trzy ukraińskie drony nawodne próbowały zaatakować bazę Floty Czarnomorskiej FR w Sewastopolu, ale zostały zniszczone.

W środę rosyjski gubernator Krymu, Michaił Razwożajew oświadczył, że Flota Czarnomorska odparła atak dronów nawodnych na bazę morską w Sewastopolu. Miał on miejsce nad ranem.

„Nasza flota odparła dziś wczesnym rankiem atak dronów nawodnych. Jak dotąd, trzy drony zostały zniszczone. Próbowały wedrzeć się do zatoki, ale nasi marynarze otwarli do nich ogień z broni strzeleckiej. Aktywowana została też obrona powietrzna” – poinformował za pośrednictwem Telegrama Razwożajew. To oznaczałoby, że atak został przeprowadzony w sposób skoordynowany, z użyciem bezzałogowców nawodnych i latających.

Według strony rosyjskiej żaden okręt ani statek nie został uszkodzony i nikt nie został ranny. Poinformowano jedynie o niewielkich uszkodzeniach, jakoby w wyniku zniszczenia bezzałogowców. Rosyjski gubernator twierdzi, że sytuacja jest monitorowana, a wszystkie służby ratownicze są w pogotowiu.

Źródła rosyjskie podają, że trzy ukraińskie drony nawodne zostały zniszczone około 5 rano czasu lokalnego, z czego dwa z broni palnej. Twierdzą, że sam „rajd” został udaremniony. Jednocześnie, część portu zamknięto dla ruchu statków.

Przeczytaj: Ukraińskie morskie drony-kamikadze. Kijów ujawnia szczegóły [+VIDEO]

Zobacz: Sewastopol: drony uszkodziły 3 rosyjskie okręty, w tym Admirała Makarowa – twierdzą analitycy [+WIDEO]

Część rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że siły ukraińskie w najbliższych trzech dniach przygotowują zmasowane, kombinowane uderzenia na Krym z użyciem dronów nawodnych i latających oraz rakiet. Ich zdaniem, ostatni ataków morskich dronów miał służyć „wysondowaniu” obrony bazy Floty Czarnomorskiej FR i znalezieniu słabych punktów w rejonie Sewastopola.

Dodajmy, że w nocy w mediach społecznościowych mieszkańcy miasta informowali o eksplozjach i działaniu systemów obrony przeciwlotniczej. Strona ukraińska oficjalnie nie przyznaje się do przeprowadzenia ataku na Sewastopol.

Wcześniej rosyjskie lotnictwo bojowe przeprowadziło atak rakietowy na rejon Odessy. Oficjalnie, celem było tamtejsze lotnisko wojskowe, z którego mają startować ukraińskie drony, atakujące cele na Krymie. Strona ukraińska potwierdza nalot, zaznaczając jednak, że uszkodzono budynki mieszkalne. Informuje też o zestrzeleniu części rakiet. Atak miały przeprowadzić samolotu Su-35.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek późnym wieczorem w północnej części Półwyspu Krymskiego, w rejonie miasta Dżankoj, zarejestrowano eksplozję. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, w wyniku ataku zniszczono transportowane koleją rosyjskie rakiety manewrujące Kalibr-NK. Rosjanie zaprzeczają. Potwierdzają jednak, że zaatakowano dronami dworzec kolejowy Dżankoj, będący ważnym węzłem transportowym.

Interfax / Tass / Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply