Amerykanie twierdzą, że przeprowadzili udany test zintegrowanych systemów Patriot i THAAD

Amerykanie informują o udanym zestrzeleniu rakiety-celu przez zintegrowane systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i THAAD podczas testów. Nie przedstawiono jednak żadnego dowodu na efekty tego testu.

Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej (MDA) i armia USA poinformowały o skutecznym przechwyceniu celu przez systemy Patriot i THAAD. Test odbył się na poligonie White Sands w Nowym Meksyku.

Według oficjalnego komunikatu MDA, systemy Patriot i THAAD były zintegrowane ze sobą w czasie testu. Rakieta-cel Black Dagger została wykryta przez radar AN/TPY-2 systemu THAAD, który śledził cel i przekazywał dane do systemu Patriot. Ten drugi wystrzelił pocisk PAC-3 MSE, który zniszczył cel. Należy jednak zaznaczyć, że nie zaprezentowano żadnego nagrania, zdjęć czy innych dowodów pokazujących efekty tego testu.

Przeczytaj: Lockheed Martin twierdzi, że PAC-3MSE przechwycił rakietę balistyczną. Firma nie przedstawiła żadnych dowodów

Zobacz: Najnowszy pocisk systemu Patriot nie wypalił podczas testów w Nowym Meksyku

Podobną próbę przeprowadzono w lutym tego roku. Wówczas rakiety nie trafiła w cel i minęła się z nim. Jak podano, powodem był błąd w nowym oprogramowaniu interceptora-rakiety przechwytującej, który został jednak poprawiony.

Amerykanie zachwalają oficjalne wyniki testu. Zdaniem wiceadmirała Jona Hilla, dyrektora MDA, test wykazał interoperacyjność systemów Patriot i THAAD. Zaznaczył, że zdolność ta ma bardzo duże znaczenie dla amerykańskiego systemu rakietowej obrony przeciwbalistycznej. Podobnie wypowiedział się Scott Arnold, wiceszef Lockheed Martin ds. zintegrowanej obrony rakietowej. Lockheed Martin jest producentem systemu THAAD.

Tegoroczne testy spełniają wymóg wyznaczony przez kongresmenów armii i MDA, dotyczący dorocznych testów integracji i interoperacyjności systemów THAAD i Patriot.

W 2019 roku przeprowadzono pierwszy test zdalnego odpalenia pocisku przechwytującego systemu THAAD. Oficjalnie zakończył się sukcesem i był ważnym krokiem na drodze do zapewnienia możliwości działania wyrzutni bez połączenia z radarami i systemami kontroli ognia.

Portal Defense News podaje, że prace nad zintegrowaniem systemów Patriot i THAAD narodziły się z pilnej potrzeby operacyjnej na Półwyspie Koreańskim. W tym przypadku, operator może np. wykorzystać radar systemu THAAD, który ma dalszy zasięg niż radar systemu Patriot, ale w zależności od sytuacji zdecydować się na użyciu rakiety przechwytującej tego drugiego. Pozwala to też lepiej wykorzystać możliwości rakiet Patriot PAC-3 MSE.

Warto przypomnieć, że Polska zamówiła w 2018 roku 208 rakiet PAC-3 MSE. Rakiety zostały także zakupione przez: Katar, Japonię, Rumunię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwecję, Republikę Korei, Bahrajn oraz Republikę Federalną Niemiec.

Strona amerykańska podaje też, że w 2019 roku inny pocisk przechwytujący Patriot PAC-3 CRI podczas testów przechwycił cel napędzany silnikiem strumieniowym na rekordowym dystansie.

Test ten wykazał również, że można go zintegrować ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową wyprodukowanym przez Northrop Grumman. Jest on systemem dowodzenia i kontroli przyszłej przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury obronnej armii USA.

Czytaj także: Izrael: Przeprowadzono udany test systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Arrow-2 [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, w 2016 roku amerykański Government Accountability Office opublikował raport, w którym wykazano szereg braków systemu przeciwrakietowego Patriot, stwierdzając, że nie ma on przyszłości. Raport GAO jednoznacznie wskazuje na wielkie ryzyka związane z modernizacją patriotów.

Zobacz także: Eksperci: System Patriot zawiódł w Arabii Saudyjskiej

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply