Amerykański Government Accountability Office opublikował raport, w którym wykazano szereg braków obecnego systemu przeciwrakietowego Patriot, stwierdzając, że nie ma on przyszłości. „Raport GAO jednoznacznie wskazuje na wielkie ryzyka związane z modernizacją patriotów. Czy Polskę stać na nie w obliczu zagrożeń?” –pyta na łamach „Rz” gen. Waldemar Skrzypczak.

Na łamach „Rzeczpospolitej” gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych przypomniał, że rząd PO-PSL ogłosił wybór systemu Patriot w ramach programu obrony powietrznej „Wisła”. „Decyzja do dziś niewyjaśniona, bo podjęta poza wszelkimi obowiązującymi procedurami”– komentuje generał.

Przeczytaj: Drożej i później – ujawniono szczegóły negocjacji ws. zakupu systemu Patriot

W tym kontekście zwrócił uwagę na raport nt. modernizacji systemu Patriot, który kilka dni temu opublikował Government Accountability Office, czyli amerykański odpowiednik naszej Najwyższej Izby Kontroli. Stwierdzono w nim, że system w obecnej postaci nie spełnia wymagań wojsk, a stosowane w nim rozwiązania techniczne powodują, że amerykański system obrony powietrznej i antyrakietowej jest nieszczelny.

W raporcie zwrócono uwagę na zawodny radar, który nie daje możliwości rozpoznania dookolnego, a także problemy z oprogramowaniem. Podkreślono w nim, że system ten nie spełnia wymagań w pracy bez tzw. krytycznej usterki. Wynosi on 20 godzin, podczas gdy Patriot bezusterkowo pracuje średnio zaledwie 11 godzin. Ponadto, 70 proc. usterek było udziałem radaru. Z kolei czas napraw systemu pozbawia chronione obiekty osłony.

Co więcej, w raporcie przytoczono przypadki, gdy dochodziło do omyłkowego odpalenia i utraty pocisków przechwytujących w zadaniach anulowanych lub ogniu do obiektów własnych. Co poważnie obciążą system Patriot w kwestii identyfikowania i rozpoznawania celów. Obecny system nie jest również w stanie w pełni wykorzystać potencjału najnowszych pocisków PAC-3 MSE.

Autorzy raportu zaznaczają, że amerykańscy wojskowi poszukują alternatywnych rozwiązań w obliczu zagrożeń coraz bardziej zaawansowanych technologicznie. Stąd w USA poszukuje się ofert na nowy radar dla systemu średniego zasięgu. Stwierdzono, że modernizacja systemu wymaga pełnego nadzoru ze strony Pentagon. Jednak rezultaty nastąpią nie wcześniej niż za ok. 10 lat. W podsumowaniu raportu podkreślono, że system nie ma przyszłości.

„Żadne państwo europejskie od 30 lat nie kupiło patriotów. Niemcy, którzy mają ten system, nie modernizują go. Podjęli decyzję o kupnie nowego. W 2012 r. namawiali polski MON na odkupienie starego systemu. Szczęśliwie bez skutku”– przypomina gen. Skrzypczak, który poruszał ten wątek również w rozmowie z Kresami.pl.

ZOBACZ: Gen. Skrzypczak w „Bez Filtra”: za Patrioty zapłacimy kosmiczną cenę [+VIDEO]

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych i wiceszefa MON, analiza raportu skłania do zadania wielu pytań o słuszność decyzji ws. zakupu patriotów w ramach programu „Wisła”.

„Zakup kilku baterii niezmodernizowanego systemu będzie kosztowny. W sytuacji gdy Pentagon ograniczy wydatki na modernizację, producent będzie szukał u oczekujących jej (czyli Polaków) pieniędzy na prace badawcze i rozwojowe i swoje autorskie rozwiązania. Za systemy zapłacimy podwójnie, a może i więcej”– uważa gen. Skrzypczak. „Raport GAO jednoznacznie wskazuje na wielkie ryzyka związane z modernizacją patriotów. Czy Polskę stać na nie w obliczu zagrożeń?”– dodaje.

Jak informowaliśmy wcześniej, podczas lipcowej wizyty w USA szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że Polska jeszcze w tym roku zamierza sfinalizować zakup systemów MIM-104 Patriot w ramach programu ‘Wisła”. W rozmowie z portalem „Defense News” potwierdził, że wstępna umowa obejmie sprzedaż Polsce dwóch zestawów rakietowych tego typu.

W lutym pojawiły się nowe przypuszczenia ws. amerykańskich nacisków na Polskę ws. systemu Patriot. Według portalu w Gospodarce.pl, list amerykańskich senatorów dot. działań polskiego rządu mógł być próbą nacisku na Warszawę ws. przetargu na zakup systemów rakietowych Patriot. Jego autorzy byli bowiem politykami ściśle powiązanymi z producentem Patriotów, koncernem Raytheon.

Przeczytaj również: Macierewicz: ws. systemu Wisła najprawdopodobniej zawrzemy umowę z Raytheon i rządem USA

„W przypadku systemu Patriot nie przeprowadzono przetargu zgodnie z prawem. Była to decyzja tylko i wyłącznie polityczna. Jeśli kupimy go teraz, to zapłacimy kosmiczne pieniądze za jego modernizację. Nigdy nie uzyskamy od Amerykanów żadnych technologii, a nasz przemysł zbrojeniowy nic na tym nie zyska”mówił Kresom.pl gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Rp.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  To Pan Skrzypczak uwalił przejęcie od Niemców starych systemów Patriot ,dzięki czemu nie mamy obrony plot . Przejęte za ok140 mln euro systemy moglibyśmy teraz sprzedać na pniu za dużo większą cenę. Koreańczycy ludzie nie dorastający wiedzą i rozumem generałowi kupili te systemy od Niemców ,zmarnowali masę pieniędzy na modernizację i mają wzmocnioną opl. Pan generał to mądry człowiek ,być może uważa ,że zagrożenie nie istnieje tylko dlaczego Koreańczycy nie poprosili go o doradztwo nie zrobili by takiego błędu.

  tagore

  • Avatar
   polski_pan :

   Są dostępne informacje o dwóch transakcjach ; 2008 sprzedaż do Korei 48 pocisków PAC-2, 2014 sprzedaż do Hiszpanii dwóch baterii z 40 pociskami PAC-2 za 40 mln EUR. Hiszpanie wzięli duuużo taniej bo system starszy i mniej potrzebowscy są.

   Pan generał jest oczywiście mądrzejszy i od Hiszpanów i od Koreańczyków, ciekawe kto go do tych mądrości przyuczył? Może ci, którym zależy żebyśmy nie mieli nic jak obecnie?

  • Avatar
   gan :

   German missile battery receives orders from… unknown ‘hackers’ – report: he US-produced missile systems, belonging to the German Bundeswehr armed forces and based on the territory of NATO ally Turkey since 2013, have been compromised, according to a report in the German Behörden Spiegel.

   As a result, the systems, consisting of six launchers and two radars, reportedly carried out “unexplained” orders, the publication claimed, providing no further information on the kind of commands.

   A spokesman for the Federal Department of Defense however rebutted the report on Tuesday, saying that “there is no base data” for an extremely improbable attack, Die Welt newspaper reported.

   According to the magazine, there could be two weak spots in the system, which was first used by the US army over 30 years ago. The first one is the Sensor-Shooter-Interoperability (SSI), which stands for the information exchange between the missile launcher and its control system. Another weakness could be in computer chips, which are responsible for the guidance of the weapon.
   Link: https://www.rt.com/news/272275-german-patriot-missiles-hackers/

  • Avatar
   polski_pan :

   Ważne jest to wszakże że nie mamy aktualnie SKUTECZNEGO systemu obrony powietrznej , bez którego inne zbrojenia nie mają większego sensu.

   Nawet ktoś taki jak ty musi przyznać że to jest problem. Nie dlatego oczywiście, że mielibyśmy się bać Rosji, o nie! , Rosja przecież nigdy na nikogo nie napadła.
   Chodzi o to że banderowcy wdrażają właśnie precyzyjny system rakietowy o zasięgu 170km a my nie mamy czym tego zestrzelić !!! Pomyśl tylko co się stanie jak wdrożą masową produkcję wideł z napędem rakietowym……… !!!

   • upadlina
    upadlina :

    trudno znaleźć kogoś, kto nigdy na nikogo nie napadł, panie rzekomo polski (takie uSSmany, co chwila kogoś napadają, a obecnie prowadzą kilka agresywnych wojen), ale ja dziś zagrożenia atakiem rosyjskim nie widzę!!…….Nie ma takich powodów…………., oprócz jednego!!…….Ewentualnej prowokacji uSSmanów, którzy z zapałem poszukują kolejnej wojny na przykład na polskim terytorium!!………Co do upadliny banderowskiej, to jest ona zagrożeniem olbrzymim, chociażby dlatego, że otwarcie już gloryfikuje nazizm i banderyzm, a jednocześnie ma roszczenia terytorialne do Polski !!………Ty panie rzekomo polski oczywiście z tej strony problemu nie widzisz, prawda??………..Co do wideł z napędem rakietowym to raczej nie sądzę, aby nacja o poziomie umysłowym pudełka po butach była w stanie stworzyć tak zaawansowaną broń, jak takie widły !!………Zważ, że żadna armia świata – nawet uSSmańska – nie posiada na uzbrojeniu takich wideł !!

  • Avatar
   polski_pan :

   Dzisiaj a więc po raporcie, Antoni ogłosił że podpisał decyzję o wysłaniu Letter of Request do Waszyngtonu.

   Ważne jest że każdy Patriot dla nas ( w tym dwa pomostowe ) ma opierać się na ICBS produkowany przez Grummana a więc nasz patriot ma być modułowy i sieciocentryczny i (miejmy nadzieję) bardziej niezawodny.
   Sam raport jest znany od jakiegoś czasu. Zastanawiam się dlaczego informację o nim przedrukowuje się chwilę po informacji , że Polska kupuje Patriota.

   Raport rzuca spory cień na leśniczego Pierdzisława z Budy Ruskiej, który chciał kupić w ciemno cokolwiek by mu Raytheon zaproponował.

   Wszędzie lobbyści….

   • Avatar
    polski_pan :

    Aha ważne też jest, że Amerykanie zgodzili się na sprzedaż Polsce w ramach Patriota rakiet opartych na izraelskim Stunnerze, (żydowska rakieta jest dobra bo jest szybka i dużo tańsza niż PAC-3 MSE od Lokheed Martina ) . Będzie czym strzelać do balistycznej wersji Iskanderów gdyby nadleciały jednak wcześniej niż rakietowe widły.

    • upadlina
     upadlina :

     panie rzekomo polski !!………..Z jaką radością bredzisz o strzelaniu do Iskanderów!!…….Czyżbyś czekał na wojnę??…….Zamiast bredzić o tym, że ten złom, który inni wciskają Polsce zestrzeli jakieś Iskandery pomyśl o tym, aby wypieprzyć z Polski przyczynę takiego ewentualnego ataku ze strony Rosji !!………A tą przyczyną jest uSSmańska agentura u władzy w Polsce, która za łaskawe spojrzenie pana zza oceanu gotowa jest spalić Polskę w wojennej pożodze!!…………O rakietowych widłach zapomnij!!…….One nigdy nie nadlecą!!……Twoja nacja jest za tępa, aby stworzyć tak zaawansowaną broń!!

     • upadlina
      upadlina :

      powiem ci tak!!……..Banderowcy nie są żadnym zagrożeniem dla Rosji !!…………Jednak polska armia przedstawia dziś żałosny widok i nawet takie tępe skakuny jak upadlińce mogą być niebezpieczne, tym bardziej, że są wspierane przez bandytów zza oceanu!!……..Rosję postrzegam dziś jako sojusznika przeciw nazi-banderowskiej upadlinie i jej sponsorom uSSmanom od których z wolna powinniśmy się odsuwać!!………..Nie ma dziś zagrożenia ze strony Rosji, ale upadający hegemon uSSmański szuka kolejnej wojny i po upadlinie marzy mu się podobny scenariusz na polskim terytorium, więc jest przeze mnie postrzegany jako wróg!!………Mój kierunek na dziś to Rosja i Chiny, a nie zdegenerowany, islamizujący się bandycki zachód na czele z uSSmanami !!

     • Avatar
      polski_pan :

      Rakietowe widły były uszczypliwym nawiązaniem do twojego avatara.

      Nie strasz nas tak USA, jak dotąd nigdy nas nie napadli, z Rosją było co najmniej 13 wojen. Preteksty mieli różne, w XVII raz to była nawet tylko książka, potem jakieś prawa prawosławnych. Pretekst Rosja sobie znajdzie sama bez amerykańskiej pomocy.

      Przyznaję że szanse napaści w tej chwili są małe, na pierwszy ogień idzie Ukraina , która dla Rosji jest priorytetem numer 1. Ogólnie to Rosja może oportunistycznie czekać na dobry moment , wojna USA-Chiny byłaby dobrym momentem żeby zaoferować swoje usługi jak w II wojnie światowej albo po prostu zaatakować Pribałtykę i Polskę pozbawioną USmańskiej protekcji.
      Jak Rosja zajmie Ukrainę to może nawet banderowców na nas poszczuć. Wolę nie wyobrażać sobie banderowskich roszczeń terytorialnych popartych rosyjskim potencjałem ( w tym nuklearnym).
      Tym bardziej potrzebujemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

      A Iskandery nie wzięły się znikąd , to Rosja regularnie gra podsyłaniem ich do Kaliningradu.
      Zważ że mówię o strzelaniu do Iskanderów przy użyciu obrony przeciwlotniczej , czyli tych , które byłyby już w powietrzu nad Polską…

     • upadlina
      upadlina :

      Uszczypliwość pod kątem mojego avatara??……..Nie uszczypnąłeś mnie, ale za to ja wiem, że mój avatar szczypie twoich ziomali i ciebie, co mnie nie dziwi !!………Na temat zagrożenia rosyjskiego rozmawialiśmy wielokrotnie, jednak tak naprawdę nie ma o czym, bo takiego nie ma!!……..Po co Rosja miałaby zaatakować Polskę i narazić się na konflikt z większą częścią świata??……..Tylko jakaś uSSmańska prowokacja na terytorium polskiej kolonii mogłaby doprowadzić do takiego scenariusza !!……..uSSmany nas nigdy nie zaatakowały??…….Oczywiście!!…….A wiesz dlaczego??……..Po pierwsze: istnieją bardzo krótko!!….Po drugie: Nie graniczą z nami !!……..Po trzecie: Nie atakują, bo po co atakować kogoś, kto już jest w pełni pod ich kontrolą??!!……….Na tej zasadzie Rosja nigdy nie zaatakowała Ameryki Płd, a uSSmany bezpośrednio i pośrednio atakowały tam nie jedno państwo i są tam znienawidzeni!!………..Dziwi mnie, że jesteś zaniepokojony mitycznym ewentualnym atakiem Rosji na Polskę, ale uSSmania, która obecnie jest faktycznym zarządcą polskiego terytorium jakby cię nie niepokoi, a wręcz twierdzisz, że jest to polska ochrona !!……….Zaiste, kogo chcesz oszukać panie rzekomo polski??………….

     • Avatar
      polski_pan :

      Nie sądzę aby ktokolwiek łącznie z tobą wierzył że jestem Ukraińcem. To jest taki wypełniacz, którym się ratujesz zagoniony do narożnika.

      A propos twojego avatara: myślisz że ktoś na Ukrainie uzna go za obraźliwy? Tak odruchowo pomyśli Polak bo banderyzm napawa nas obrzydzeniem ale nie sądzę aby Ukrainiec mógł wpaść na to że próbujesz kogoś zirytować . Tam wiedza historyczna jest b. nikła, o wyczynach banderowców ich nie uczą bo niby po co. Te barwy wywołają raczej pozytywne skojarzenia a siekiera i widły..cóż pomyślą że zimą pracujesz przy wyrębie lasu a poza tym pracujesz na roli. Od biedy można uznać twój avatar za flagę Żytomierskiej Republiki Ludowej.

      Podczas ostatniej wizyty prezydenta Dudy w Kijowie szeroko komentowano , że gospodarze udekorowali takimi flagami jak w twoim avatarze pomnik, pod którym składał kwiaty. Pewnie wielu z nas (ja przynajmniej o tym pomyślałem) wolałoby gdyby Duda odwrócił się na pięcie w akcie protestu.

      Ty za to, drogi Upadlino, podstawiasz nam przed oczy tę banderowską szmatę za każdym razem gdy coś piszesz.

     • upadlina
      upadlina :

      Hehehehe!!!!!………Daj spokój panie rzekomo polski !!……..Znam cę już na tyle, aby wiedzieć, żeś człek pro-banderowski i pro-upadliński, choć ostatnio staracie się z tym kryć a całą energię poświęcacie na judzeniu do nienawiści Polaków i Rosjan !!………Bez względu na twoje zdanie, znam reakcje upadlińców na mojego avatara i mój nick!!………To prawda, że to są barany nieprawdopodobne, ale nawet oni czują ironię i uwierz mi, że nie kojarzą tego jako czegoś pozytywnego w ich kierunku, ale właśnie na odwrót!!……..Widły i siekiera w tym wypadku też nie kojarzą im się z pracą na roli czy wyrębem drzew!!…….Daj spokój!!……..Ja naprawdę znam zdanie upadlińców na temat mojego nicka i avatara im wiem, że wku*wia ich niemiłosiernie!!…….Ciebie też wku*wia tylko nie chcesz tego przyznać, aby nie dać mi satysfakcji, ale to jasne panie rzekomo polski !!……….Ja nikomu nie podstawiam pod nos banderowskiej szmaty, ponieważ nawet tępy człowiek wyczuwa ironię w tym avatarze i nicku i wie, że z reklamą banderyzmu to nie ma nic wspólnego, a wręcz odwrotnie!!……….Na dzisiejszej upadlinie zachodniej już dzieci w podstawówkach są nauczane o nazi-banderowskiej przeszłości swojego narodu, więc nie mów, że oni są znowu tacy nieuświadomieni !!……..W internecie są filmy, jak mali upaińcy unoszą rękę w nazistowskim pozdrowieniu i wykrzykują: sieg heil!!………Czy ty jesteś upaińcem, czy nie jesteś, oczywiście stwierdzić na 100% nie mogę, ale twoja dotychczasowa retoryka jest dla mnie jasna i niestety postrzegam cie od początku jako – bez urazy- szkodnika dla Polski!!……..Nie zaprezentuję ci teraz linków, ale do tej pory popierałeś nazi-banderowski zamach stanu na upadlinie, więc jeżeli upaińcem nie jesteś, to przynajmniej sympatyzujesz z tym zwyrodniałym banderowskim tworem!!……..To co o tobie mówię, nie jest wypełniaczem, a po prostu moim odczuciem względem ciebie, a do narożnika też nigdy mnie nie zagoniłeś, więc daj spokój z tym „ratowaniem siebie:, jeżeli chodzi o moją osobę!!……Nie schlebiaj sobie panie rzekomo polski !!

     • Avatar
      polski_pan :

      Wiedza o tym że na Ukrainie naucza się że banderowcy byli bohaterami jest powszechna na tym forum. Kto będąc inteligentnym Polakiem mógłby pomyśleć że pisząc o „wyczynach” banderowców nie miałem na myśli ich zbrodni?
      Fakt że interpretujesz wszystko jak ci wygodnie jest jednym z powodów dla których polemika z tobą jest mocno jałowa i przeważnie intelektualnie frustrująca.

     • upadlina
      upadlina :

      nie bredź!!………Jaka polemika??……….Nikt normalny nie będzie polemizował w temacie, czy dzisiejsza upaina to państwo które warto wspierać, czy też jest to bandycki twór, który należy odrzucić i wspomagać innych w zniszczeniu tego syfu!!………A ty jak pamiętam cały czas bredziłeś o tym, że dzisiejszą ukrainę należy wspierać, a Rosja, która pomaga powstańcom w Donbasie w słusznej sprawie to zło !!………Bredziłeś, że Krym bezprawnie przyłączono do Rosji, zapominając, że najpierw bezprawnie odłączono go od Rosji !!……….Jesteś typem gościa, który uwielbia proste sprawy komplikować i gmatwać !!…………Dla mnie sprawa dotycząca upadliny i Rosji jest jednoznaczna i bezdyskusyjna i prosta!!……….Widzę, po której stronie jest zło, a po której dobro !!………Tak więc to dyskusja z tobą do tej pory była bezsensowna, ponieważ z wielkim zapałem twierdziłeś, że czarne jest białe, a białe jest czarne !!